Aerolinky British Airways ve středu kvůli problémům s počítačovým systémem zrušily nebo odložily stovky letů. Na pražském Letišti Václava Havla se dopolední lety uskutečnily, zrušen byl spoj ve 13:45 středoevropského letního času do Londýna na letiště Heathrow a v opačném směru s plánovaným příletem ve 13:00. Další spojení s českou metropolí by mělo se zpožděním fungovat. Jde o třetí rozsáhlé selhání počítačové sítě společnosti za dva roky. Problémy se v podvečer podařilo odstranit, informovala média. 

Výpadek si podle serveru BBC vynutil zrušení nejméně 127 letů, z toho 117 z největšího londýnského letiště Heathrow. Více než tři stovky dalších spojů byly či jsou zpožděny. Výpadky se týkají mimo jiné spojení se zeměmi, do nichž ve vrcholící prázdninové sezoně míří tisíce turistů: Řecka, Španělska či Itálie. Aerolinky, jejichž vlastníkem je společnost International Airlines Group, se zákazníkům omluvily. V podvečer společnost uvedla, že byl problém odstraněn, některé lety však stále mohou nabírat zpoždění.

"Náš provoz se vrací k normálu, avšak stále může docházet k nepředvídatelným problémům v důsledku dřívější závady," uvedla firma v omluvném prohlášení s tím, že by si lidé i nadále měli aktuální čas letů vyhledávat na jejích stránkách ba.com.

Technické problémy již od dopoledne narušují cestovní plány tisíců lidí, na letištích se stále tvoří dlouhé fronty. Počet postižených přepravce neuvedl, sdělil jen, že se jedná o "systémový problém" ovlivňující odbavení a odlety na londýnských letištích Heathrow, Gatwick a City. Lidé cestující z těchto terminálů si mohou své letenky přerezervovat na čtvrtek, uvedla společnost.

Někteří cestující měli problémy při on-line odbavení, jiní si stěžovali, že uvázli v letadlech, která nejsou s to vzlétnout celé hodiny.

Do Prahy vůbec nedorazil spoj ve 13:00, přílet plánovaný na 14:15 byl zpožděn o téměř dvě hodiny. Směrem na letiště Heathrow neodletěl spoj ve 13:45, téměř dvě hodiny zpoždění pak nabrala linka s pravidelným odletem 14:55 ve směru Londýn City. S hodinovou prodlevou vyrazil i další let na Heathrow standardně plánovaný na 17:15.

Kvůli problémům s počítačovým systémem byly British Airways nuceny zrušit spoje s Heathrow, které je největším letištěm v Evropě, zhruba před rokem. V květnu 2017 nastalo velké selhání počítačového systému kvůli problému se zdrojem energie, což se dotklo 75 000 zákazníků, upozornila agentura Reuters.

British Airways také čelí pokutě 183,4 milionu liber (přes pět miliard korun) za porušení ochrany dat zákazníků a připravují se na možné stávky ve sporu se svými piloty.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru