Český průmysl přestal být imunní vůči dění v zahraničí a nejnovější výsledky naznačují příchod horších časů a zpomalování růstu české ekonomiky. Průmyslová výroba v Česku po čtyřech měsících růstu letos v červnu meziročně oslabila o 3,8 procenta. Oznámil to v úterý Český statistický úřad. Podepsal se na tom podle statistiků pokles výroby motorových vozidel, ale částečně i vysoká srovnávací základna v loňském roce. Autoprůmysl se propadl nejvíce za téměř tři roky. V květnu i dubnu přitom průmysl v meziročním srovnání o více než tři procenta posiloval. Průmysl oslabil i meziměsíčně, a to o 2,8 procenta.

"Průmysl v červnu klesl meziročně i meziměsíčně. K snížení celkové produkce přispěly nejvíce výroba automobilů, kovovýroba a energetika," sdělila vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Iveta Danišová. "Snížila se také hodnota nových zakázek, a to o necelých deset procent," doplnila. Pokles zakázek byl nejvýraznější od července 2016. "Nejvýrazněji za poslední takřka tři roky se propadá objem zakázek nejen ze zahraničí, ale také z tuzemska," dodal Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech Fund.

"Předzvěst horších časů, kterou již řadu měsíců přinášely předstihové ukazatele, se bohužel naplňuje," komentoval výsledky David Marek, analytik z Deloitte.

"Nic nenaznačuje, že by se situace měla v nejbližších měsících změnit, protože k výraznému omezení došlo i u nových zakázek. Ty se meziročně snížily o téměř deset procent," uvedl Petr Dufek, analytik z ČSOB. "Červnové výsledky průmyslu dávají tušit, že česká ekonomika v důsledku slábnoucí zahraniční poptávky dále zpomaluje. Eskalující obchodní války, hrozba divokého brexitu a zejména pak nižší čínská poptávka podepisující se na německém průmyslu, pro který ten český funguje jako subdodavatel, optimismu nepřidají," dodal.

Výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů meziročně poklesla o 3,9 procenta.Byl to největší pokles za tři roky. Ještě výraznější bylo oslabení produkce kovových konstrukcí a kovodělných výrobků, které činilo 5,9 procenta. Výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu poklesly oproti loňsku o 6,5 procenta.

Posílení naopak zaznamenala třeba produkce pryžových a plastových výrobků, a to o 5,7 procent a. Meziročně stoupla i výroba počítačů a další elektroniky o 7,1 procenta či výroba ve farmacii o 8,6 procenta.

V červnu se v průmyslu meziročně snížily i tržby, hodnota zakázek a průměrný počet zaměstnanců. Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách klesly o 3,8 procenta. Podílel se na tom propad vývozu i pokles domácích tržeb. Hodnota nových zakázek se snížila o 9,9 procenta. Výraznější byl pokles u zakázek ze zahraničí, který dosáhl 11,3 procenta, zatímco hodnota domácích zakázek se snížila jen o 6,8 procenta.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v červnu oproti loňsku snížil o 0,6 procenta. Průměrná hrubá měsíční mzda těchto zaměstnanců ale naopak meziročně vzrostla o 4,7 procenta.

Za celé druhé čtvrtletí tohoto roku byl však vývoj v průmyslu příznivější. Produkce meziročně stoupla o 0,8 procenta, tržby se zvýšily o 3,3 procenta a hodnota nových zakázek vzrostla o 0,8 procenta. Zaměstnanců v průmyslu ale ubylo o 0,5 procenta. Jejich průměrná mzda se zvýšila o 6,6 procenta.

Stavebnictví naopak růst zrychlilo

Stavební výroba v červnu zrychlila podle ČSÚ meziroční růst na 2,4 procenta z květnových 0,2 procenta. Pozemní stavitelství, kam spadá stavba bytů, kanceláří nebo skladů, se po květnovém poklesu vrátilo k růstu o 2,8 procenta. Inženýrské stavitelství, které tvoří z velké části dopravní infrastruktura, zpomalilo meziroční růst na 1,5 procenta.

"V červnu se stavebnictví celkem dařilo. Vzrostla celková produkce, orientační hodnota stavebních povolení i počty zahájených a dokončených bytů. Naopak objem nových zakázek za druhé čtvrtletí meziročně poklesl, a to především vlivem vysoké srovnávací základny. Hodnota nových zakázek byla v loňském druhém čtvrtletí nejvyšší za posledních 10 let," uvedla Petra Cuřínová z ČSÚ.

Od začátku roku do konce června podle ČSÚ stavebnictví v souhrnu vzrostlo o 3,1 procenta. Táhne ho inženýrské stavitelství, které za pololetí stouplo meziročně o 6,2 procenta, zatímco pozemní stavitelství vzrostlo o 2,2 procenta. Ve druhém čtvrtletí stavebnictví vzrostlo meziročně o 3,5 procenta.

V červnu se začalo stavět o 8,3 procenta bytů více než před rokem, výstavba se tak vzpamatovala z květnového poklesu o 12,3 procenta. Letos v červnu se začalo stavět 2850 bytů, v rodinných domech počet zahájených staveb klesl, v bytových domech ale stoupl o 51 procent.

Dokončeno bylo o 29 procent bytů více než před rokem, v květnu dokončené byty zaznamenaly zhruba čtvrtinový meziroční propad.

Analytici ale květnové výsledky připisovali letošnímu horšímu počasí a hlavně vysoké srovnávací základně loňského května. Dokončených bytů bylo v červnu 3032, v rodinných domech počet meziročně stoupl o 9,3 procenta, v bytových domech o 71,4 procenta.

Stavební úřady v červnu vydaly 7390 stavebních povolení, meziročně o 4,2 procenta více. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 39,5 miliardy korun, což bylo o 22,4 procenta více než před rokem.

Zaměstnanců ve stavebnictví v červnu nepatrně přibylo, počet se zvýšil meziročně o 0,4 procenta. Jejich výdělky v porovnání s loňským červnem stouply o 5,5 procenta.