Ropa ve čtvrtek na světových trzích prudce zlevnila. Počáteční pokles její ceny se výrazně prohloubil, když americký prezident Donald Trump oznámil záměr uvalit nová cla na čínské zboží. Cena severomořské ropy Brent se snížila o 6,99 procenta a uzavřela na 60,50 dolaru za barel. Utrpěla tak nejprudší jednodenní pokles od února 2016. Krátce po ohlášení nových cel sestoupila až na 60,02 dolaru, nejníže od 13. června.

Cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) klesla dokonce o 7,9 procenta na 53,95 dolaru za barel. Zaznamenala tak nejvýraznější pokles od února 2015.

Trump ve čtvrtek oznámil, že od 1. září uvalí dodatečné desetiprocentní clo na čínské zboží, jehož roční dovoz do USA dosahuje 300 miliard dolarů (sedm bilionů korun). Pokračující obchodní válka mezi dvěma největšími ekonomikami světa by mohla mít negativní dopad právě i na poptávku po ropě.

Ceny ropy ve čtvrtek klesaly už před Trumpovým oznámením. Reagovaly tak na středeční postoj americké centrální banky (Fed), která zmírnila naděje na sérii snížení úrokových sazeb. Po Trumpově oznámení nových cel a následném propadu cen akcií a ropy ale začali analytici vracet do hry další snížení sazeb už na zářijovém zasedání měnového výboru Fedu. Ke zlevňování ropy přispívá i růst těžby ve Spojených státech.

Fed podle očekávání snížil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu. Šéf Fedu Jerome Powell ale pak na tiskové konferenci uvedl, že toto snížení je pouze úpravou měnové politiky v polovině cyklu, nikoliv začátkem delšího období snižování úroků. Připustil sice, že úroky by mohly ještě klesnout, ale neuvedl kolikrát.

Vyjádření šéfa Fedu vedlo mimo jiné k růstu kurzu amerického dolaru. Silnější dolar zdražuje ropu a další komodity z pohledu držitelů jiných měn, což zpravidla podkopává poptávku a vede k poklesu ceny. Čtvrtečnímu zlevňování ropy nezabránily ani středeční zprávy o červencovém poklesu těžby v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) na nejnižší úroveň za osm let a o pokračujícím úbytku zásob ropy v USA.

"Dodávky jsou hojné a globální růst poptávky vykazuje známky ochabování kvůli obchodním konfliktům, brexitu a dalším událostem, které mohou oslabit hospodářský růst a tím i poptávku po ropě," uvedl analytik Victor Shum ze společnosti IHS.