Monetě Money Bank v prvním pololetí meziročně klesl konsolidovaný čistý zisk o 5,1 procenta na 2,012 miliardy. Provozní výnosy jí vzrostly o 8,8 procenta na 5,189 miliardy korun, kladně se na tom podepsal růst čistého úrokového výnosu, čistého výnosu z poplatků a provizí. Banka o tom ve čtvrtek informovala v tiskové zprávě.

S ohledem na pololetní výsledky banka zvýšila svůj cíl pro čistý zisk za celý letošní rok z původních 3,7 miliardy na 3,8 miliardy korun. Vedení společnosti zároveň potvrdilo svůj záměr na výplatu dividend ve výši 6,65 koruny za akcii po dobu následujících tří let.

Banka za prvních šest měsíců roků poskytla o 62 procent více úvěrů pro živnostníky a podnikatele. Retailové úvěry Monety meziročně stouply o 22,3 procenta, a to zejména zásluhou hypoték a nezajištěných spotřebitelských úvěrů. Těch banka poskytla meziročně o 8,8 procenta více a úvěrů na bydlení o 49,7 procenta více.

Související

Banka rovněž vykázala o 9,1 procenta meziročně vyšší čistý úrokový výnos a o pět procent měla pak vyšší čistý výnos z poplatků a provizí.

Současně jí ale stouply i náklady. Proti loňskému prvnímu pololetí byly vyšší o 7,8 procenta, což bylo dáno především vyššími příspěvky do Fondu pro řešení krize.

"Moneta svými výsledky mírně překonala očekávání trhu a lehce si polepšila," řekl ČTK analytik portálu Capitalinked.com Radim Dohnal. Nadále je Moneta podle něho především bankou pro nižší střední třídu, u které dochází k relativně největšímu zlepšování ekonomické situace. Takže Moneta snadněji získává od těchto klientů nové vklady, ale potýká se s rostoucí konkurencí na trhu úvěrů a spotřebitelských půjček, dodal. Akcie Monety na pražské burze před 11:00 oslabovaly o 1,13 procenta na 78,80 Kč.

Za samotné druhé čtvrtletí banka vykázala zisk po zdanění 1,029 miliardy korun, zatímco o rok dříve činil 948 milionů korun.

Moneta Money Bank funguje pod současným názvem od roku 2016, jméno banky z dřívějšího GE Money Bank se změnilo v souvislosti s jejím vstupem na burzu v květnu téhož roku. Finanční ústav je jednou z největších firem obchodovaných na pražské burze.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru