Čistý zisk Komerční banky za první pololetí letošního roku stoupl meziročně o šest procent na 7,2 miliardy korun. Celkové výnosy vzrostly o pět procent na 16,2 miliardy. Banka to oznámila ve čtvrtek v tiskové zprávě. Počet klientů Komerční banky ale mírně klesl, a to o zhruba 4000 na 1,662 milionu. Důvodem bylo podle banky hlavně odepsání neaktivních klientů v prvním čtvrtletí.

Komerční bance za pololetí vzrostl objem poskytnutých půjček i vkladů. Objem půjček se oproti loňsku zvýšil o 3,2 procenta na 644,8 miliardy korun. Nejvýrazněji, o téměř 14 procent, stoupl objem půjček na bydlení poskytnutých stavební spořitelnou Modrá pyramida, která patří do skupiny Komerční banka. Objem běžných klientských vkladů ve skupině vzrostl o čtyři procenta na 838,6 miliardy.

Nadále stoupal i objem hypoték. Podle banky ale růst ve srovnání s minulým rokem zpomalil kvůli poklesu objemu nově poskytnutých hypotečních úvěrů. Loni v prvním pololetí objem hypoték meziročně rostl o 3,9 procenta, zatímco letos o 1,5 procenta na 225,1 miliardy.

"Komerční banka ve druhém čtvrtletí překonala odhady analytiků. Lehce zaostala za odhadem úrokových výnosů, přesto lze její výsledky hodnotit vzhledem k celkové tržní situaci příznivě," komentoval výsledky analytik BH Securities Štěpán Křeček. Do budoucna však podle něj hrozí výpadky v příjmech u hypotečních úvěrů, kde se jednotlivé finanční instituce předhání ve snižování úrokových sazeb, a přitom klesá celkový objem nově poskytnutých hypoték. Na pražské burze akcie KB před 11:00 oslabovaly o 1,23 procenta na 884 Kč.

Bance se podle generálního ředitele KB Jana Juchelky podařilo udržet stabilní čistou úrokovou marži navzdory konkurenčnímu tlaku a poklesu dlouhodobých úrokových sazeb. "Příjmy z poplatků a finančních operací se ve druhém čtvrtletí mírně zvýšily, čímž se dostaly do souladu s naším očekáváním pro celý rok," doplnil.

Akcie Komerční banky v reakci na oznámené výsledky odepsaly 2,57 procenta a v podvečer uzavřely obchodování s kurzem 872 korun. Podle makléře Fio banky Josefa Dudka oznámené výsledky za první pololetí zaostaly na provozní úrovni za očekáváním analytiků.

Provozní náklady bez jednorázových vlivů z loňského roku stouply o 2,9 procenta na 7,7 miliardy korun. Personální náklady vzrostly o 1,8 procenta kvůli rychlejšímu růstu průměrné mzdy, zatímco průměrný počet zaměstnanců poklesl o čtyři procenta na 8144. Za pololetí se také meziročně snížil počet poboček KB o 34 na 344. Stoupl ale mírně počet bankomatů, a to o 25 na 786.

Za první letošní pololetí oproti loňsku výrazně přibylo uživatelů elektronického bankovnictví KB, především mobilní aplikace pro správu účtu. Počet klientů využívajících Mobilní banku KB se zvýšil zhruba o 184 000 na 700 000, tedy více než o třetinu. Uživatelů internetového bankovnictví přibylo asi o 35 000 na 1,405 milionu. "V první polovině roku a hlavně ve druhém čtvrtletí jsme představili řadu nových služeb, zejména v digitálním prostoru," uvedl ředitel.

Francouzské bance Société Générale, která v české Komerční bance vlastní většinový podíl, klesl ve druhém čtvrtletí letošního roku čistý zisk meziročně o 14 procent na 1,05 miliardy eur (27 miliard korun). Zisk stáhly dolů náklady na restrukturalizaci divize firemního a investičního bankovnictví. Uvedla to banka, která je podle tržní kapitalizace třetí největší ve Francii, ve čtvrtečním prohlášení.

Analytici v anketě agentury Bloomberg čekali pokles zisku až na 930 milionů eur. Příjmy se snížily o 2,6 procenta na 6,28 miliardy eur.

Navzdory poklesu zisku se však bance podařilo zvýšit ukazatel kapitálové přiměřenosti CET1 o půl procentního bodu na 12 procent, díky prodeji majetku a vyplacení části dividend v akciích místo hotovosti. Ukazatel naznačuje, jak dobře je banka schopná odolat finančnímu napětí a zůstat solventní. Pokud je ukazatel nad sedmi procenty, je považována za dobře kapitalizovanou.

Société Générale zaúčtovala mimořádné náklady 227 milionů eur v souvislosti s restrukturalizací, která počítá se snížením nákladů o 500 milionů eur a zrušením 1600 pracovních míst. Banka představila plán letos v dubnu.

Čistý zisk divize drobných bankovních služeb ve Francii se snížil o 2,5 procenta na 356 milionů eur. Banka však uvedla, že výkon divize byl i přes pokles solidní vzhledem k nízkým úrokovým sazbám a změnám sítě poboček v zemi. Zisk divize drobných bankovních služeb v zahraničí se snížil o 4,8 procenta na 515 milionů eur.

Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v Česku. Komerční banka ve čtvrtek informovala, že její čistý zisk za první pololetí stoupl meziročně o šest procent na 7,2 miliardy korun. Celkové výnosy vzrostly o pět procent na 16,2 miliardy.

Související
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru