Evropský výrobce letecké techniky Airbus ve druhém čtvrtletí více než zpětinásobil čistý zisk na 1,16 miliardy eur (zhruba 30 miliard korun) z 213 milionů eur před rokem. Společnost těžila z vysokého odbytu letadel A320neo. Výsledky oznámila společnost ve středu.

Tržby Airbusu se meziročně zvýšily o 23 procent na 18,3 miliardy eur a provozní zisk vzrostl o 72 procent na 1,98 miliardy eur. Výsledky překonaly očekávání analytiků, kteří v průměru počítali s provozním ziskem 1,774 miliardy eur při tržbách 17,824 miliardy eur, napsala agentura Reuters.

Společnost Airbus potvrdila, že v celém letošním roce hodlá dodat zákazníkům 880 až 890 letadel. Provozní zisk by se měl letos podle firemní prognózy zvýšit zhruba o 15 procent.

Airbus o vedoucí pozici na světovém trhu s letadly dlouhodobě soupeří s americkým konkurentem Boeing. Ten se ve druhém čtvrtletí propadl do nejhlubší ztráty za posledních deset let. Americký podnik prodělal téměř tři miliardy dolarů (69 miliard korun) po zisku 2,2 miliardy dolarů před rokem.

Související

Důvodem je odstavení z provozu jeho nejprodávanějších letadel 737 Max po dvou vážných nehodách. Předseda představenstva Dennis Muilenburg také nevyloučil, že firma by v případě přetrvávajícího zákazu létání strojů 737 Max mohla jejich výrobu dále omezit nebo úplně zastavit.

Firma už předminulý týden avizovala, že v souvislosti s těmito problémy odepíše zhruba 4,9 miliardy dolarů. Nyní dodala, že kvůli nejistotě kolem návratu letadel 737 Max do provozu prozatím nevydá výhled na letošní rok.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru