Zisk americké společnosti Apple ve fiskálním třetím čtvrtletí klesl téměř o 13 procent na 10,04 miliardy USD (231 miliard korun). Překonal však očekávání, stejně jako příjmy, které mírně stouply. Vyplývá to z úterního prohlášení firmy. Generální ředitel Tim Cook agentuře Reuters řekl, že výsledky podpořilo hlavně zlepšení trhu v Číně.

Zisk na akcii za tři měsíce do konce června činil 2,18 dolaru. Příjmy stouply o jedno procento na 53,8 miliardy USD. Analytici dotazovaní agenturou Refinitiv čekali zisk 2,1 dolaru na akcii při příjmech 53,39 miliardy USD.

Příjmy z prodeje iPhonů se snížily o 12 procent na 25,99 miliardy USD, což bylo v souladu s očekáváním. Příjmy ze služeb stouply o 12,6 procenta na rekordních 11,46 miliardy USD, avšak zaostaly za očekáváním. Do divize služeb spadají Apple Music, App Store a iCloud a služby jsou považovány za hlavní zdroj růstu Applu po propadu prodeje iPhonů. V příštích měsících Apple plánuje představit svoji kreditní kartu a předplatné pro herní služby a televizi.

Příjmy v Číně se snížily o čtyři procenta na 9,16 miliardy USD, když v předchozím čtvrtletí se propadly o 22 procent. Dodávky chytrých telefonů v Číně se za duben až červen podle údajů výzkumné společnosti Canalys snížily o šest procent a podíl Applu na čínském trhu klesl na 5,8 procenta z 6,4 procenta. Obchodní napětí mezi USA a Čínou má negativní dopad na Apple, protože zpomalilo ekonomický růst v Číně, která je pro Apple velkým trhem. Firma musela na počátku letošního roku snížit v Číně ceny telefonů, protože vývoj směnných kurzů způsobil, že její telefony se pro mnoho místních staly příliš drahé.

Související

Cook agentuře Reuters řekl, že výsledky pro pevninskou Čínu jsou pozitivní. Firma zde roste ve všech kategoriích, vyjma iPhonů.

Ve fiskálním čtvrtém čtvrtletí Apple očekává příjmy v rozmezí 61 miliardy až 64 miliard USD. Analytici počítají s příjmy 60,9 miliardy USD.

Akcie firmy od počátku letošního roku stouply o 32 procenta. Na zprávu o výsledcích reagovaly akcie po oficiálním uzavření trhu růstem.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru