Americké akcie díky příznivým hospodářským výsledkům některých významných podniků v pátek posílily. Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite tak vystoupily na nová maxima. Náladu na trhu podpořily i překvapivě příznivé údaje o vývoji hrubého domácího produktu (HDP) Spojených států. Na devizových trzích díky tomu zpevnil dolar.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,18 procenta a obchodování uzavřel na 27 192,44 bodu. Širší index S&P 500 přidal 0,73 procenta na 3025,86 bodu, index Nasdaq Composite pak dokonce 1,11 procenta na 8330,21 bodu.

Cena akcií největšího světového řetězce kaváren Starbucks se vyšplhala na rekord, a to díky překvapivě vysokým čtvrtletním tržbám. Z nečekaně příznivého vývoje čtvrtletních tržeb těžily také akcie internetové společnosti Twitter.

Americké ministerstvo obchodu v pátek oznámilo, že tempo růstu ekonomiky Spojených států ve druhém čtvrtletí zpomalilo na 2,1 procenta z 3,1 procenta v předchozím kvartále. Zpomalení je ale slabší, než předpokládali analytici, kteří růst odhadovali zhruba na 1,8 procenta.

Související

Na devizovém trhu se dolar díky příznivým údajům o HDP vyšplhal na dvouměsíční maximum vůči koši měn. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, vykazoval kolem 22:00 SELČ nárůst o 0,2 procenta na 97,98 bodu. Euro k dolaru ztrácelo 0,2 procenta na 1,1125 USD, drželo se ale nad dvouměsíčním minimem 1,1102 USD, kam sestoupilo ve čtvrtek.

Pozornost investorů se nyní soustřeďuje na zasedání americké centrální banky (Fed), které se bude konat příští týden. Podle analytika Erika Nelsona ze společnosti Wells Fargo Securities lze i navzdory překvapivě příznivým údajům o vývoji ekonomiky dál předpokládat, že Fed příští týden přikročí ke snížení úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru