Provozní zisk automobilky Škoda Auto v letošním prvním pololetí meziročně vzrostl o tři miliony eur na 824 milionů eur (21 miliard korun). Tržby se zvýšily o 10,8 procenta na 10,2 miliardy eur (260 miliard korun). Uvedla to ve středu mateřská společnost Volkswagen v tiskové zprávě o pololetních hospodářských výsledcích.

Škoda Auto podle Volkswagenu zvýšila tržby zejména díky tomu, že v rámci koncernu převzala regionální odpovědnost za Indii. Škoda již dříve oznámila, že v prvním pololetí dodala zákazníkům 620 900 vozů, což je meziročně o 4,9 procenta méně. Důvodem byl čtvrtinový pokles prodeje na největším trhu, v Číně.

Ve druhém pololetí Škoda očekává růst díky novým modelům Scala a Kamiq. Nasadí i modernizovaný Superb a nový Superb Scout.

Škoda Auto provozuje tři výrobní závody v České republice, vyrábí také v Číně, Rusku, na Slovensku, v Alžírsku a v Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s místními partnery. Zaměstnává přes 35 tisíc lidí a je aktivní na více než 100 trzích.

Celý koncern Volkswagen v pololetí zvýšil provozní zisk zhruba o deset procent na devět miliard eur. Jeho tržby vzrostly o pět procent na 125 miliard eur. Zisky táhla především poptávka po sportovních vozech i nárůst prodejů Škodovek a vozů Porsche, které do koncernu Volkswagenu také patří.

Porsche a Škoda tak vyvážily propad v prodeji Audi, uvedla automobilka. 

Podle agentury Bloomberg čísla odráží fakt, že poptávka po automobilech mírně klesá. Přesto se Volkswagenu daří dosahovat výsledků, které si stanovil v ročním výhledu. Frank Witter, finanční šéf koncernu si myslí, že za výsledky stojí mimo jiné dobře nastavené ceny.

Automobilka předpokládá, že do konce roku dodávky vozů ještě porostou a budou vyšší než loni. Očekává také pětiprocentní nárůst tržeb.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru