Letiště Václava Havla v Praze v letošním prvním pololetí odbavilo více než 7,84 milionu cestujících, což je meziroční nárůst o pět procent. Nejvytíženější destinací byl tradičně Londýn. Zvýšil se i počet pasažérů na dálkových linkách. V tiskové zprávě to ve středu sdělilo letiště. Počet cestujících se na pražském letišti zvyšuje od roku 2013.

Meziroční nárůst počtu odbavených cestujících se tak zatím pohybuje na horní hranici očekávání letiště pro tento rok. "K tak dobrému výsledku přispělo zahájení přímých spojení do celkem devíti nových destinací, příchod tří nových dopravců a navýšení frekvencí na deseti linkách, z toho jedné dálkové," uvedl předseda představenstva Letiště Praha Václav Řehoř. Provoz letiště podle něj zatím zásadně neovlivnilo odstavení letadel Boeing 737 Max, které jsou mimo provoz od března.

V prvních šesti měsících pasažéři nejvíce využívali spojů z Prahy do Londýna. Na této trase se uskutečnilo i nejvíce letů, a to 95 týdně. Mezi nejoblíbenější destinace dále patřily Paříž, Moskva, Amsterdam a Frankfurt. Největší nárůst cestujících letiště zaznamenalo na přímých linkách do Amsterdamu (meziročně o 30 tisíc cestujících), Antalye (přibližně o 26 tisíc cestujících) a Dauhá (přibližně o 25 tisíc cestujících).

Počty odbavených cestujících rostly také na dálkových linkách, meziročně asi o desetinu. "Síť krátkých leteckých spojení po Evropě máme již velmi dobře pokrytou. Rozšiřování dálkových linek je proto důležitým bodem naší strategie rozvoje přímých leteckých spojení z Prahy," podotkl Řehoř. Nejvytíženější dálkovou destinací byla v prvním pololetí Dubaj s celkem 223 797 odbavenými cestujícími.

Letiště by tak podle dosavadních výsledků letos poprvé mělo překonat hranici 17 milionů odbavených cestujících za rok. Loni odbavilo rekordních 16,8 milionu pasažérů, což bylo o devět procent více.

Letový provoz vzrostl o procento

Letový provoz nad Českem v prvním pololetí letošního roku stagnoval. Letoví dispečeři zaznamenali v českém vzdušném prostoru 427 255 letových pohybů, tedy vzletů, přistání a přeletů. Meziročně to je o procento více. Vyplývá to z informací Řízení letového provozu (ŘLP). Proti předchozím rokům se provoz během letošního roku postupně snižuje.

V předchozích letech provoz na českém nebi rostl výrazněji. Loni dispečeři řídili rekordních 912 815 pohybů, což bylo meziročně téměř o sedm procent více. Letos se však situace výrazně změnila - v prvním čtvrtletí pokračoval růst letového provozu z předchozích období, ve druhém čtvrtletí se ovšem počet letových pohybů meziročně snížil o jednotky procent.

Mezi důvody letošního vývoje patří podle státního podniku zejména problémy německého vzdušného sektoru Karlsruhe a maďarského vzdušného prostoru. Hlavní proud letového provozu tak nyní směřuje severní trasou přes Polsko nebo jižní přes Rakousko a Chorvatsko. Letečtí dopravci tak často český vzdušný prostor oblétávají. ŘLP kvůli tomu ztrácí především dopravce využívající stroje s nejvyšší vzletovou hmotností, které tvoří nejvýznamnější položku příjmů podniku.

To se odráží i na výnosech dispečerů. ŘLP navíc kvůli nařízení Evropské komise musel i letos snížit své ceny, a to přibližně o 50 korun za přeletovou jednotku.

Podle šéfa ŘLP Jana Klase se podnik proto zaměří na řízení nákladů a investičního plánování. "Prioritou těchto dní je tedy dobrý poměr krátkodobých opatření na straně nákladové bez negativních dopadů na další rozvoj podniku," uvedl Klas. Chce také při jednáních na celoevropské úrovni podpořit změny v poskytování služeb dispečerů v Evropě. "Aktivně nyní také komunikujeme s našimi partnery tak, abychom vhodným provozním řešením pro zákazníky odstranili současné omezení pro naše zákazníky," dodal.

Na letecký provoz v Česku dohlíží v rámci ŘLP kolem 230 dispečerů. Největším zákazníkem podniku je německá Lufthansa, dále společnosti Emirates, Ryanair a Qatar Airways. Loni podnik i přes snížení poplatků meziročně zvýšil obrat o více než tři procenta na rekordních 4,32 miliardy korun. O více než desetinu vzrostl také provozní zisk společnosti na 404 milionů korun. Hrubý zisk naopak klesl zhruba o 115 milionů korun na 369 milionů korun právě kvůli snížení poplatků.

Místa, kam se z pražského letiště létalo v roce 2018 nejčastěji:

TOP země podle počtu odbavených cestujících
1. Velká Británie 1 030 327 cestujících
2. Itálie 675 681 cestujících
3. Rusko 588 285 cestujících
4. Francie 567 988 cestujících
5. Německo 560 010 cestujících

 

TOP destinace (všechna pokrytá letiště) podle počtu odbavených cestujících
1. Londýn 661 289 cestujících
2. Paříž 439 455 cestujících
3. Moskva 409 546 cestujících
4. Amsterdam 357 254 cestujících
5. Frankfurt 261 172 cestujících

 

TOP destinace podle počtu týdenních frekvencí:
1. Londýn až 95 letů/týden
2. Moskva až 63 letů/týden
3. Paříž až 58 letů/týden
4. Amsterdam až 54 letů/týden
5. Varšava až 51 letů/týden
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru