Skupina Bohemia Sekt, největší výrobce sektů a vín v ČR, zvýšil loni výnosy o 5,5 procenta na 1,72 miliardy korun. Čistý zisk převýšil 454 milionů korun, a meziročně tak vzrostl o necelá tři procenta. Vyplývá to z výroční zprávy podniku v obchodním rejstříku, na kterou upozornil server E15.cz.

"Celkové konsolidované tržby za prodej vlastních výrobků, služeb a zboží přesáhly bez spotřební daně 1,696 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o 6,3 procenta. Konsolidovaný výsledek hospodaření dosažený za rok 2018 plně odpovídá podnikatelským záměrům a zajišťuje zdrojové krytí všech rozhodujících záměrů rozvoje skupiny," píše se ve výroční zprávě. V roce 2017 utržila skupina přibližně 1,6 miliardy korun, zhruba stejně jako v letech 2016 a 2015.

Bohemia Sekt loni prodal 29,5 milionu lahví sektů, šumivých nápojů a tichých vín, meziročně o tři procenta více. Prodej sektů a šumivých nápojů na českém trhu zvýšila firma o 12 procent na více než 18 milionů lahví. Letos plánuje podle výroční zprávy prodat necelých 30 milionů lahví sektů, tichých vín a ostatních nápojů a tržby 1,6 miliardy korun.

Skupina si dlouhodobě drží na trhu šumivých vín podíl kolem 70 procent. Největší podíl na prodejích značky, 60 procent, má Bohemia Sekt demi sec, nejprodávanější sekt v ČR, kterého firma prodala v loňském roce téměř 7,5 milionu lahví. "Výrazný meziroční nárůst o téměř 20 procent zaznamenala loni také řada Bohemia Sekt Prestige, šumivá vína vyráběná tradiční metodou kvašením v lahvi," uvedl ředitel Ondřej Beránek. Trvale roste také spotřeba nealkoholického Bohemia Sektu.

Tichých vín značek Habánské sklepy, Víno Mikulov, Chateau Bzenec, Vinařství Pavlov a dalších prodala firma loni přes 10,5 milionu lahví, meziročně o téměř šest procent méně. Pokles byl podle ředitele způsoben ukončením výroby vín v nápojových kartonech a také nedostatkem tuzemských hroznů z předchozích dvou slabších sklizní.

Skupina loni podle zprávy investovala 187 milionů korun, hlavně do výstavby nové lisovny v Mikulově, modernizace linky pro adjustaci sektů, stavebních rekonstrukcí, restrukturalizace vinic včetně modernizace vinohradnické techniky a do nákupu pozemků.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru