Antivirová společnost Avast se dohodla, že za 60,8 milionu dolarů (téměř 1,4 miliardy korun) prodá 35procentní podíl v divizi Jumpshot britské firmě Ascential. Ta o tom v pondělí informovala ve své tiskové zprávě. Jumpshot se specializuje na marketingovou analýzu chování spotřebitelů na internetu.

Avast si v divizi prozatím ponechá 65 procent, součástí dohody je však opce, díky které by firma Ascential v budoucnosti mohla v Jumpshotu získat většinový podíl. Opci na dalších 16 procent divize Jumpshot lze uplatnit v případě splnění některých výkonnostních kritérií, nejdříve však v lednu 2021.

Generální ředitel společnosti Avast Ondřej Vlček podle serveru Morningstar vyjádřil přesvědčení, že Ascential je ideálním partnerem, který pomůže divizi Jumpshot posunout se na "další úroveň" a umožní jí silnější růst i rychlejší vývoj produktů. Vlček do čela Avastu nastoupil na začátku července, ve funkci vystřídal Vince Stecklera, který odstoupil po deseti letech.

Vlček se nedávno vzdal svého platu a odměn a dostává symbolický roční plat jeden dolar (zhruba 22,5 koruny). V platnosti ale zůstal jeho motivační akciový program. Vlček také v Avastu vlastní dvouprocentní podíl. Vyplývá to z oznámení firmy na webu.

Antivirová firma v 1. čtvrtletí zvýšila provozní zisk EBITDA o 5,4 procenta na 117,5 milionu dolarů, tedy zhruba 2,67 miliardy korun. Tržby očištěné o vliv kurzových rozdílů a ukončených činností vzrostly o 9,1 procenta na 209,1 milionu dolarů, tedy přes 4,7 miliardy korun. Firma to oznámila na čtvrtečním setkání s novináři.

Za celý letošní rok firma očekává růst tržeb jednociferným tempem ve vyšších jednotkách procent. Společnost chystá mimo jiné představení nové generace produktů zaměřených na zabezpečení chytrých domácností.

Související

Produkty Avastu, jehož vedení sídlí v Praze, využívá 435 milionů uživatelů. Z toho 290 milionů je má v počítačích a 145 milionů v mobilních telefonech. V 68 zemích má Avast více než milion uživatelů.

Firma letos očekává zesílení útoků řízených umělou inteligencí a sofistikované hrozby zaměřené na internet věcí. Dále bude pokračovat také zneužívání zařízení k těžbě kryptoměn, návrat trojských koní a nárůst škodlivých programů pro mobily.

Avast založili v roce 1988 čeští výzkumníci Eduard Kučera a Pavel Baudiš, firma je jedním z průkopníků počítačového zabezpečení. V roce 2016 Avast koupil konkurenční českou antivirovou firmu AVG.

Avast je podle tržeb objemu druhou největší antivirovou firmou na světě za americkou společností Symantec. V České republice Avast zaměstnává 1200 lidí, z toho tři čtvrtiny ve výzkumu a vývoji.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru