Číně byl v pondělí zprovozněn trh nazvaný STAR, určený zejména pro akcie firem z odvětví vyspělých technologií. Obchodování zahájil raketovým růstem, akcie jedné z firem zpevnily o více než 500 procent. Na trhu, který je obdobou amerického Nasdaqu, se začalo obchodovat s akciemi 25 firem, od výrobců čipů po biotechnologické, z toho jich 16 více než zdvojnásobilo tak vysokou cenu stanovenou pro vstup na burzu. V průměru akcie v první den posílily o 140 procent, nejslabší výkon byl růst o 84,22 procenta, uvedla agentura Reuters.

Trh zatím nemá svůj vlastní index. Ten bude spuštěn 11. obchodní den poté, co na trhu debutují akcie 30. společnosti. Kromě nynějších 25 firem burza posuzuje žádosti o vstup u dalších více než 100 firem.

Technologický trh STAR by mohl být nejodvážnějším pokusem Číny o reformu svého kapitálového trhu. Vliv má zřejmě také ambice stát se technologicky soběstačnou zemí a zřejmě jde také o reakci na dlouhotrvající obchodní válku s Washingtonem, která dostává do problémů také čínské technologické firmy. Šéf burzovního regulátora I Chuej-man označil nový trh za pilotní program, který má otestovat nové postupy, než budou zavedeny na ostatních burzách, uvedla televize CNBC.

Nový trh se zaměřuje na hodnotná odvětví s velkým růstovým potenciálem, například na vyspělé technologie a na biotechnologické firmy. Vytváří i domácí investiční kanál pro firmy působící v oblasti národní bezpečnosti, které nemohou získat zahraniční kapitál. Jde zřejmě také o snahu vyhnout se tomu, aby čínské burzy přicházely o velké firmy jako je Alibaba Group nebo Tencent Holding, které si pro svůj debut vybraly burzy v New Yorku a Hongkongu.

Nový akciový trh na rozdíl od ostatních čínských burz umožňuje firmám určité velikosti vstoupit na burzu, i když nevykázaly zisk či mají akcie s různými hlasovacími právy. Usnadňuje firmám celý proces vstupu na burzu a má i nižší nároky na individuální investory. Regulátor se také poprvé od roku 2014 vzdal práva na stanovení pravidel pro oceňování a cenové limity první den obchodování.

Pro prvních pět obchodních dní tak nemají akcie na trhu STAR stanoven žádný cenový limit, kterého když dosáhnou, tak se s nimi musí přerušit obchodování. V dalších dnech bude limit činit 20 procent oběma směry. Jediné omezení na první dny je to, že pokud akcie stoupnou nebo klesnout o více než 30 procent a pak o více než 60 procent, je s nimi obchodování pozastaveno na deset minut, upozornila agentura Bloomberg. Jinak funguje v Číně pravidlo, kdy se obchodování s akciemi pozastavuje, když první den kurz posílí nebo oslabí o 44 procent a v dalších dnech o deset procent.

První firmou, jejíž akcie přesáhly 30procentní limit růstu a obchodování s nimi bylo pozastaveno, byla Zhangjiang Hangke Technology. Akcie Anji Microelectronics Technology během dneška zpevnily až o 520 procent, ale nakonec uzavřely růstem o 400,2 procenta, což byl nejvyšší dnešní nárůst. Kvůli poklesu o více než 30 procent bylo pozastaveno obchodování s akciemi Suzhou Harmontronics Automation Technology, nicméně firma nakonec uzavřela první den růstem o 94,61 procenta.

Provozovatelem trhu STAR je Šanghajská akciová burza (SSE). Ta upozornila, že velké výkyvy u nových technologických firem jsou běžné, protože tyto firmy mají obvykle nejistý výhled a je obtížné je ohodnotit. Hlavní index šanghajské burzy Shanghai Composite dnes pro srovnání oslabil o 1,27 procent, index CSI 300 pak odepsal 0,69 procenta.

Na začátku 90. let Čína zprovoznila akciové burzy v Šanghaji a Šen-čenu s cílem získávat peníze pro státní průmysl. I když se na těchto burzách postupně začaly objevovat akcie soukromých firem, stále na nich převažují státní společnosti, jako je PetroChina a China Mobile. Pro malé, rychle rostoucí společnosti zprovoznila burza v Šen-čenu v roce 2009 druhý trh, nazvaný ChiNext.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru