V České republice vzniklo v pololetí 15 457 nových firem, což je meziroční pokles o 697 firem. Pololetí tak bylo na počet nově vzniklých firem nejslabší za poslední tři roky. Vyplývá to z údajů společnosti Bisnode. Zároveň zaniklo rekordní množství společností, celkový počet firem v ČR se tak v pololetí zvýšil o 7493 na 499 811. Ve sledovaném období bylo vymazáno z obchodního rejstříku 7964 firem.

"Na dvě vzniklé společnosti připadá téměř jedna zaniklá. Podnikatelská základna se pročišťuje, z trhu odchází firmy, které nevyvíjely žádné aktivity nebo neobstály v konkurenčním boji," uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová. Dodala, že od roku 2012 přibývá firem, které byly vymazány z obchodního rejstříku. Loni šlo o rekordních 12 692 firem, letos bude počet podle Štěpánové pravděpodobně překonán.

Z celkového počtu firem je v Česku 473 335 společností s ručením omezeným a 26 476 akciových společností.

 

 

Související

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru