V České republice vzniklo v pololetí 15 457 nových firem, což je meziroční pokles o 697 firem. Pololetí tak bylo na počet nově vzniklých firem nejslabší za poslední tři roky. Vyplývá to z údajů společnosti Bisnode. Zároveň zaniklo rekordní množství společností, celkový počet firem v ČR se tak v pololetí zvýšil o 7493 na 499 811. Ve sledovaném období bylo vymazáno z obchodního rejstříku 7964 firem.

"Na dvě vzniklé společnosti připadá téměř jedna zaniklá. Podnikatelská základna se pročišťuje, z trhu odchází firmy, které nevyvíjely žádné aktivity nebo neobstály v konkurenčním boji," uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová. Dodala, že od roku 2012 přibývá firem, které byly vymazány z obchodního rejstříku. Loni šlo o rekordních 12 692 firem, letos bude počet podle Štěpánové pravděpodobně překonán.

Z celkového počtu firem je v Česku 473 335 společností s ručením omezeným a 26 476 akciových společností.

 

 

Související

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru