Státním Vojenským lesům a statkům ČR (VLS) loni meziročně klesl zisk o čtyři pětiny na 75,3 milionu korun. Tržby podniku vzrostly zhruba o čtvrt miliardy na 3,18 miliardy korun. Firma to uvedla ve výroční zprávě umístěné ve sbírce listin. V poklesu zisku se odrazily rostoucí náklady například na pěstební činnost, které loni byly více než 490 milionů korun, meziročně se tak zvedly o 124,8 milionu korun.

VLS spravují zhruba 140 000 hektarů půdy. Z toho zhruba 125 000 hektarů tvoří lesní pozemky převážně v armádních výcvikových prostorech. Firma s více než osmdesátiletou tradicí má přibližně 2400 zaměstnanců a vedle lesnictví podniká v zemědělství a rybářství.

"Rok 2018 představuje zlom v hospodaření podniku. Po letech s růstem hrubého zisku se v uplynulém roce plně projevil vliv kalamity v českých lesích i v ekonomice VLS," píše v úvodu zprávy ředitel podniku Petr Král, kterého loni k začátku listopadu jmenoval do funkce ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Podíl nahodilých těžeb Vojenských lesů a statků byl loni 96 procent. "V mnoha oblastech jsou kalamitou postiženy porosty nejen smrkové, ale i borové. Nejvíce nahodilých těžeb bylo znovu na moravských divizích Lipník nad Bečvou a Plumlov. Do těžeb vyvolaných klimatickými změnami, popřípadě hmyzími škůdci, velmi zasahují i škody způsobené bořivými větry, které dosáhly 40 procent nahodilé těžby," dodává materiál.

Podle zprávy se kvůli vysoké nabídce z kalamitních těžeb loni snížila cena dříví o 500 korun za metr krychlový. "Vzhledem k výši kalamitních těžeb narostla opětovně i obnova lesa na celkových 3157 hektarů, tedy o 539 hektarů více než v roce předcházejícím," stojí ve zprávě.

Firma dodala, že přes negativní vlivy podnik loni investoval skoro 315 milionů korun, což je v tomto desetiletí druhá nejvyšší částka. Šlo například o halu na uskladnění sazenic v Lhotě, budovu lesní správy Obecnice nebo halu pro ustájení skotu v Květušíně.

Podnik letos nebude muset vkládat peníze do státního rozpočtu, jak informoval na konci června server Euro.cz. Loni musel do rozpočtu odvést 200 milionů korun.

Kůrovcová kalamita, která způsobuje přetlak dřeva na trhu a pokles jeho cen, se negativně promítá do zisků i větších státních Lesů ČR. Loni se kvůli tomu podniku propadl čistý zisk na 70 milionů korun ze 3,08 miliardy korun v roce 2017. Šlo o nejnižší výsledek v novodobé historii podniku.