Americká ekonomika pokračovala v minulých týdnech v mírném růstu. Spotřebitelé nadále utrácejí a celkový výhled je obecně pozitivní, přestože i nadále existuje hrozba narušení růstu kvůli americké obchodní politice. Vyplývá to z pravidelné situační zprávy nazvané Béžová kniha, kterou ve středu zveřejnila americká centrální banka (Fed) a která mapuje aktuální vývoj ekonomiky.

Zpráva v souhrnu ukazuje, že ekonomika před dalším zasedání Fedu, které se koná 30. a 31. července, byla v dobrém stavu. Analytici všeobecně očekávají, že Fed na červencovém zasedání sníží úrokové sazby. Viditelná síla americké ekonomiky ale některé centrální bankéře vedla k otázce, zda je snížení sazeb nutné.

Podrobnější popis však ukazuje, proč Fed zřejmě ke snížení úroků přistoupí. Podniky se musejí za chodu přizpůsobovat změnám dodavatelských řetězců, clům, vízům a dalším problémům. V souvislosti se slábnoucí globální ekonomikou a politikou vlády prezidenta Donalda Trumpa jsou tyto problémy související s obchodem hlavním důvodem k pochybnostem, uvedla agentura Reuters.

Související

Zpráva upozorňuje na oslabení podnikatelských aktivit u dopravních firem, problémy spojené s obchodem ve zpracovatelském průmyslu a dokonce i na mírné propouštění v některých případech v souvislosti se zavedenými cly, protože firmy přesouvají konečnou výrobu zboží s využitím součástek z Číny z USA jinam.

V průzkumu Federální rezervní banky v Dallasu mezi 360 firmami jich 28 procent uvedlo, že je cla negativně ovlivnila. Pouze pět procent jich cítí pozitivní dopad, napsala agentura Reuters.

Příkladem může být pokles amerických akcií v čele s železničními společnostmi. Index Dow Jones oslabil o 115,78 bodu, tedy 0,42 procenta, na 27.219,85 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 se snížil o 19,62 bodu, neboli 0,65 procenta, na 2984,42 bodu. Index technologického trhu Nasdaq klesl o 37,59 bodu, neboli 0,46 procenta, na 8185,21 bodu.

Přepravce nákladů po železnici CSX zveřejnil výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí, které zaostaly za očekáváním analytiků, a snížil výhled příjmů na celý rok. Obchodní napětí přispělo v první polovině letošního roku k poklesu objemu přepravy po železnici. Ztráty akcií CSX stáhly dolů dílčí indexy průmyslových společností a dopravních firem. 

Akcie Bank of America naopak díky výsledkům hospodaření posílily, stejně jako akcie zdravotnické firmy Abbott Laboratories.

Oficiální název americké centrální banky je Federální rezervní systém. Skládá se z 12 federálních rezervních bank, z nichž každá zastupuje jeden měnový distrikt. Federální rezervní banky pak mají své pobočky, kterých je celkem 24.

Související