Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v červenci zhoršila více, než se očekávalo. Na vině je stále nevyřešený obchodní konflikt mezi Čínou a Spojenými státy a politické napětí ve vztazích s Íránem, vyplynulo z v úterý zveřejněného průzkumu německého výzkumného institutu ZEW.

Index důvěry se podle průzkumu institutu snížil na minus 24,5 bodu z červnových 21,1 bodu. Analytici očekávali méně dramatický pokles na minus 22,3 bodu.

Dílčí index, který hodnotí současnou hospodářskou situaci, se v červenci propadl na minus 1,1 bodu ze 7,8 bodu v předchozím měsíci. Je nejníže od června 2010. Analytici odhadovali, že bude na pěti bodech.

Podle prezidenta ZEW Achima Wambacha může za pesimismus německých investorů zřejmě pokračující pokles nových objednávek pro německý průmysl. Ty se v květnu snížily více, než se čekalo. Vláda navíc varovala, že zpracovatelský průmysl bude slabý i v nadcházejících měsících.

Úterní průzkum ZEW není dobrou zprávou pro největší evropskou ekonomiku, na níž je závislá i řada českých firem. Německý hrubý domácí produkt (HDP) by se měl letos podle dosavadních odhadů zvýšit jen o 0,5 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru