Karel Janeček je prototypem novodobého kapitalisty. Jím spoluvlastněná finanční skupina RSJ obchoduje na derivátových burzách v Londýně, Chicagu a Frankfurtu nad Mohanem. Vedle toho investuje do nových technologií či  obnovitelných zdrojů energie. On sám se nebrání označení miliardář, už méně mu prý sedí výraz mecenáš, byť založil několik nadací. Tvrdí však, že v budoucnu se chce věnovat úplně jiným věcem než byznysu a vydělávání peněz.

"Pokud člověk není úplný magor, který se uzavřel do cyklu závislostí, třeba na moci, tak začne přemýšlet nad novou rolí. A chce dělat věci, které jej naplňují, chce něco tvořit," říká v rozhovoru pro HN výstřední podnikatel, který věří, že ze současného světa nezůstane kámen na kameni. Prý směřujeme ke společnosti, v níž role státu bude daleko menší, než je dnes, a kapitalismus už nebude důležitý pojem.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru