Hodnota kybernetické měny bitcoin v pondělí poprvé za 15 měsíců vystoupila nad 11 tisíc dolarů (téměř 248 tisíc korun). Kybernetické měny dostal zpět na výsluní projekt vlastní digitální měny americké společnosti Facebook, která provozuje největší sociální síť světa, uvedl zpravodajský server CNBC.

Kurz bitcoinu se podle indexu společnosti Coindesk ráno vyšplhal až na 11 307,69 dolaru, což byla nejvyšší cena od loňského 5. března. Index bere v úvahu cenu této kryptoměny na různých burzách. Později bitcoin část zisků smazal a spadl zpět pod 11 tisíc dolarů.

Podle analytiků se zdá, že investoři už zapomněli na prudký pád ceny bitcoinu po jejím výstupu na rekordních zhruba 19 tisíc dolarů v prosinci 2017. Cena bitcoinu loni prudce klesla a na začátku letošního roku spadla k hranici 3000 dolarů. Od konce února se ale cena opět zvyšuje, protože velké společnosti začaly oznamovat vlastní projekty kryptoměn. Nejvíce zřejmě bitcoinu pomohla zpráva společnosti Facebook o plánu na vlastní kryptoměnu nazvanou libra.

Související

"Růst ceny způsobují dva velké faktory: jedním je rostoucí souhlas v investiční komunitě, že bitcoin je legitimní úložiště hodnoty pro digitální věk, druhým faktorem pak je plán na spuštění kryptoměny libra od společnosti Facebook, což každého generální ředitele přimělo k tomu, aby bral kryptoměny vážně," řekl CNBC spoluzakladatel investiční firmy Kenetic Capital Jehan Chu.

Od začátku letošního roku tak cena bitcoinu vzrostla už více než o 170 procent. Růst ceny podporuje i další digitální měny, jako je ethereum. Jeho hodnota se od začátku letošního roku více než zdvojnásobila.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru