Cena zlata v pátek poprvé za téměř šest let překonala hranici 1400 dolarů za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). Vzhůru ji tlačí mimo jiné vyhlídky na snížení úrokových sazeb ve Spojených státech. Zlato vystoupilo až na zhruba 1411 dolarů (32 tisíc korun) za troyskou unci, což je nejvyšší úroveň od začátku září 2013.

Americká centrální banka (Fed) ve středu signalizovala, že by v brzké době mohla snížit úrokové sazby. Po skončení zasedání měnového výboru uvedla, že bude postupovat tak, aby udržela hospodářský růst. Zároveň ze svého prohlášení vypustila formulaci, že bude při úpravě úrokových sazeb "trpělivá".

Vyhlídky na snížení úrokových sazeb v USA tlačí dolů kurz dolaru i výnosy u amerických vládních dluhopisů, což má příznivý vliv na poptávku po zlatě. Možné snížení úrokových sazeb navíc tento týden signalizovala rovněž Evropská centrální banka (ECB).

"Globální vlna uvolňování měnové politiky tlačí dolů výnosy u dluhopisů a je klíčovým motorem růstu ceny zlata," uvedl podle agentury Reuters jeden z analytiků singapurské společnosti United Overseas Bank.

Zlato, které je považováno za bezpečnou investici v období nejistoty, těží i z růstu napětí na Blízkém východě po sestřelení amerického bezpilotního stroje íránskými revolučními gardami. Podle Teheránu byl dron sestřelen nad íránským územím, americká armáda ale tvrdí, že se incident stal v mezinárodním vzdušném prostoru.

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek označil krok Íránu za velkou chybu. Podle listu The New York Times se Spojené státy chystaly v noci na pátek v odplatě za sestřelení dronu zasáhnout několik cílů v Íránu. Vojenský úder podle zdrojů listu schválil prezident Trump, ale sám jej na poslední chvíli odvolal.