Internetová společnost Facebook v úterý oficiálně představila plány na vytvoření nové digitální měny s názvem libra. Spustit ji hodlá v první polovině příštího roku. Facebook je největší internetovou sociální sítí na světě. Plánovaná digitální měna je součástí snahy podniku o expanzi v oblasti internetového obchodu a globálních plateb, napsala agentura Reuters.

Facebook společně s řadou partnerů vytvořil asociaci, která bude novou měnu spravovat. Součástí asociace jsou například vydavatelé platebních karet Mastercard a Visa, platební platforma PayPal, internetová aukční síň eBay či alternativní taxislužba Uber. Tyto společnosti také podpořily měnu desítkami milionů dolarů.

Tato nová digitální měna by měla být navázána na koš světových měn, což zabrání výraznějším výkyvům v hodnotě běžných pro kryptoměny jako například bitcoin. "Pokud si koupíte libru za 50 dolarů, vašich 50 dolarů poputuje do librových rezerv," uvedl David Marcus, manažer společnosti Facebook, který je za tento projekt zodpovědný.

To znamená, že samotná měna je krytá těmito rezervami. Velmi důležitá je proto důvěra, že Facebook bude držet dostatečně vysoké rezervy dolarů, aby byl schopen vyplatit lidi, kteří se rozhodnou prodat jeho měnu a směnit ji zpět za dolary.

Facebook tak potřebuje navázat spolupráci s bankami, do nichž klasické měny nutné pro krytí libry uloží. Finanční domy ale zřejmě nebudou ochotné takovým způsobem rozjezd silného konkurenta podpořit. Proto se už vážně hovoří o tom, že si Facebook nějakou banku koupí.

Americká společnost se takové možnosti snaží vyhnout a novou kryptoměnu údajně staví tak, aby byla na Facebooku alespoň zdánlivě nezávislá a banky tolik nedráždila. Podle New York Times proto vývoj libry nefinancuje sama a spoléhá se na podporu dalších investorů − již zmíněné Visy či Mastercard −, kteří mají projekt v hodnotě asi jedné miliardy dolarů pomoci zaplatit.

Facebook rovněž založil dceřinou firmu, která bude nabízet digitální peněženku s názvem Calibra umožňující lidem novou digitální měnu používat. Calibra bude propojena s komunikačními platformami Messenger a WhatsApp společnosti Facebook. 

"V propojení dat o transakcích z aplikace Calibra se sociálními daty, které má Facebook a WhatsApp a Instagram, se skrývá skutečný poklad. A vyvstávají otázky," upozornil ekonom ING Teunis Brosens. Také jeho kolega Neil Campling ze společnosti Mirabaud Securities se domnívá, že s ohledem na to, jak Facebook v minulosti zacházel s daty uživatelů, by jeho nový krok měl lidi spíš přesvědčit o tom, že "Facebook, který spravuje naše peníze, je pravděpodobně příšerný nápad".

Podle německého zástupce v Evropském parlamentu Markuse Febera by nová měna Facebooku měla vést k širší regulaci. "Byl by to dobrý důvod, proč by Evropská komise měla začít pracovat na řádném regulačním rámci, který by upravoval pravidla virtuálních měn," uvedl. Také Facebook doufá, že libra může přivést globální regulátory k jednomu stolu. "Dává nám to základ pro to, abychom mohli zahájit produktivní rozhovory s regulátory po celém světě," řekl viceprezident Calibry Kevin Weil.

Akcie Facebooku po zahájení obchodování na burzách v USA přidávaly více než 1,6 procenta.

Facebook není první společnost, která by zakládala vlastní měnu. V únoru například banka J. P. Morgan Chase představila vlastní měnu nesoucí název JPM Coin, jejíž hodnota byla pevně navázána na dolar. Tato měna umožňuje klientům banky provádět rychlé transakce nezávisle na pracovní době banky nebo zeměpisné poloze.

Ač se kryptoměny dostávají čím dál více do povědomí široké veřejnosti, ani nejznámějšímu bitcoinu se zatím nepodařilo prorazit jako běžné platidlo. Facebook se však domnívá, že jejich nové digitální měně se toto podaří díky tomu, že tuto sociální síť používá více než miliarda uživatelů.