To, že globální oteplování způsobuje extrémní výkyvy počasí, zvyšování hladin oceánů či změny klimatických zón, je známá věc. Méně už se ale ví o tom, že v posledních dekádách přispívá ke zvětšování ekonomické nerovnosti ve světě. Jak tvrdí studie amerických badatelů Noaha S. Diffenbaugha a Marshalla Burkea, klimatická změna během posledního půlstoletí přibrzdila hospodářský růst těch nejchudších zemí světa a naopak pomohla k rychlejšímu růstu ekonomik nejbohatších světových států.

Oba vědci z kalifornské Stanfordovy univerzity došli k závěru, že mezera mezi nejbohatšími a nejchudšími zeměmi světa je kvůli globálnímu oteplování o čtvrtinu větší, než kdyby klima bylo v roce 2010 stejné jako v první polovině minulého století.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.