KSČM by dle hlasování delegátů na sobotní programové konferenci měla dál podporovat menšinovou vládu. Pro podporu bylo přes 200 ze zhruba 260 delegátů. Novinářům to po sobotní programové konferenci řekl předseda strany Vojtěch Filip. Plnění svého programu bude podle něj strana hodnotit v červenci.

Komunisté podporují menšinový kabinet ANO a ČSSD, který vede premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Premiér v sobotu na konferenci Globsec v Bratislavě v reakci na protesty v ČR uvedl, že se v tuzemsku nebude měnit vláda na základě demonstrací.

Komunisti chtějí v červenci zhodnotit, zda se daří prosadit jejich sedm základních programových bodů. "To, že probíhají demonstrace, pro nás ještě neznamená, že máme slevit z těch svých sedmi bodů programu," uvedl Filip. Podle něj ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) neudělala žádný krok, který by zpochybnil fungování justice. "Na druhou stranu, my jsme velcí kritici současného systému," dodal Filip.

Podle předsedy KSČM nemají protesty racionální jádro, ale každý má právo vyjádřit svůj názor. Opakované demonstrace v posledních týdnech vybízejí k demisi ministryni spravedlnosti a předsedu vlády.

Filip také dodal, že pokud bude předloženo dostatečné množství podpisů pro vyslovení nedůvěry vlády, bude se tématem KSČM ještě zabývat.

Revize programu

KSČM má po sobotní konferenci nový návrh programu, schvalovat jej bude příští rok v dubnu. V návrhu je například zajištění dostupnosti bydlení a vzdělání či povinnost firem, které podnikají v ČR, odvádět v tuzemsku daně. Dokument by měl nahradit 27 let starý, takzvaný kladenský program. Novinářům to po programové konferenci řekl předseda strany Vojtěch Filip.

K návrhu programu se budou ještě letos vyjadřovat okresní a poté i krajské konference. "Pevně věřím, že to potvrdí nejenom charakter a pozici KSČM, ale že také osloví širokou veřejnost," uvedl první místopředseda strany Stanislav Grospič.

Mezi dalšími prioritami programového návrhu je například cíl, aby surovinové zdroje a voda zůstaly v majetku státu, případně obcí. Stát by si také měl dle delegátů ponechat strategický podíl v železniční dopravě. Grospič také zmínil možný návrat ke korporátním daním a daním z obratu, zejména v případě velkých bankovních institucí.

Podle Filipa strana také odsouhlasila přípravu takzvaných alternativních programů. Účast na konferenci podle něj byla široká, přijelo na 260 delegátů.

Související

 

Související