Čínský výrobce Huawei zvýšil v Česku v prvním čtvrtletí prodej chytrých telefonů o 40 procent na 221 tisíc. Snížil tak náskok vedoucího Samsungu, jehož prodeje se zvýšily o dvě procenta na 339 tisíc. Uvedla to v pondělí analytická firma Gartner. Před technologiemi Huaweie v závěru roku varoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Nově přijaté sankce v USA a dalších zemích mohou prodej telefonů Huawei v nadcházejícím období výrazně ovlivnit.

"Nedostupnost aplikací a služeb Google na telefonech Huawei v případě, že opatření skutečně vejde v platnost, zásadně naruší mezinárodní obchodní aktivity společnosti. Ty v současné době představují přibližně polovinu jejího obratu v segmentu chytrých telefonů. Přinejmenším to povede k nejistotě a obavám zákazníků a omezí tak růst Huaweie v nejbližších měsících," uvedl ředitel výzkumu Gartner Anshul Gupta.

Třetí na českém trhu skončil Apple s pětinovým poklesem na 216 tisíc prodaných přístrojů. Společnost Xiaomi zvýšila prodej meziročně na desetinásobek ze 17 tisíc téměř na 170 tisíc prodaných telefonů. Loňská čísla ale zřejmě nezahrnovala šedý dovoz.

Související

Celý český trh meziročně vzrostl téměř o tři procenta, tedy 40 tisíc telefonů, na 1,17 milionu prodaných kusů. Rostl jak prodej základních chytrých telefonů (o 60 tisíc), tak prémiových (o 45 tisíc). Nejlevnější užitkový segment naopak meziročně klesl.

Firmě Huawei se dařilo i celosvětově, když zvýšila meziročně prodej o 44 procent na 58,4 milionu telefonů. Rostla tak nejvíce z první pětky a upevnila si druhé místo za Samsungem. Ten zaznamenal pokles o devět procent na 71,6 milionu prodaných telefonů. Celkově trh klesl o 2,7 procenta na 373 milionů prodaných chytrých telefonů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru