Ceny ropy se v pátek výrazně snížily, severomořská ropa Brent sestoupila pod 65 dolarů za barel. Americký prezident Donald Trump totiž plánovaným zavedením cel na dovoz z Mexika posílil obavy, že napětí v mezinárodních obchodních vztazích bude mít negativní vliv na poptávku po ropě. Klesly i hlavní americké burzovní indexy. Naopak rostla cena zlata.

V pátek klesla cena ropy Brent o 3,56 procenta na 64,49 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ztratila téměř šest procent na 53,34 dolaru za barel. Od začátku května ztrácí Brent více než deset procent a je na cestě k nejprudšímu měsíčnímu poklesu za půl roku, uvedla agentura Reuters.

Související

Na Trumpovo rozhodnutí uvalit cla na veškeré zboží z Mexika reagovali i investoři. Dolar v pátek na devizových trzích oslaboval, zájem byl naopak o japonský jen, považovaný za bezpečnou měnu v dobách nejistoty. Dolar vůči jenu se ocitl nejníže za čtyři měsíce.

Hlavní akciové indexy ve Spojených státech v pátek prudce klesly. Dow Jonesův index klesl o 1,41 procenta a den uzavřel na hodnotě 24 815,04 bodu. Širší index Standard & Poor’s 500 ztratil 1,32 procenta na 2752,06 bodu, index Nasdaq Composite odepsal 1,51 procenta na 7453,15 bodu. Jak index S&P 500, tak index Nasdaq uzavřely poprvé od 8. března pod svým 200denním klouzavým průměrem.

Cena zlata se kvůli uvalení nových cel v pátek vyšplhala na dvoutýdenní maximum na 1305 dolarů za troyskou unci (31,1 gramu). Zlato je považováno za bezpečnou investici právě v období nejistoty. V pátek odpoledne vykazovala cena zlata nárůst asi o 0,7 procenta na 1298 dolarů za troyskou unci.

Trump oznámil, že od 10. června bude veškerý dovoz z Mexika zatížen pětiprocentním clem. Chce tak zemi přimět, aby zastavila příliv migrantů do Spojených států. Pokud se migrační krizi nepodaří ani tak zmírnit, hodlá Trump clo zvyšovat, od 1. října by tak činilo 25 procent. Oznámení přichází v době, kdy už Spojené státy vedou celní válku s Čínou.

K poklesu cen ropy přispívá i pokračující růst těžby suroviny ve Spojených státech. Americký státní Úřad pro energetické informace (EIA) ve čtvrtek oznámil, že produkce ropy v USA se minulý týden zvýšila o 100 tisíc barelů denně, takže se vrátila na rekordních 12,3 milionu barelů denně.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru