Český polostátní energetický gigant ČEZ by mohl vyplatit mimořádnou dividendu z prostředků, které získá prodejem zahraničních aktiv, uvedla to agentura Reuters s odkazem na konferenční hovor manažerů skupiny s analytiky.

Firma podle obchodního ředitele Pavla Cyraniho počítá s růstem cen elektřiny, růstem v odvětví distribuce, obnovitelných zdrojů a energetických služeb, které mají kompenzovat ušlé zisky z prodaných aktiv.

"V neposlední řadě se chceme ujistit, že můžeme poskytnout dobrou dividendu našim akcionářům," řekl podle Reuters Cyrani. Zpětný odkup akcií se neprojednával.

Energetická skupina se chystá stáhnout z některých zahraničních trhů, zejména z Bulharska a zvažuje stažení i z dalších zemí. Z prodeje chce získat desítky miliard korun. Výnosy z prodeje by firma mohla vedle vyšších dividend využít na snížení zadlužení firmy v Česku a pro tuzemské investice.

"Máme ambici odejít v několika nejbližších letech z Bulharska, což je jasné, na tom už pracujeme. Zvažujeme i odchod z Rumunska, z Turecka a přemýšlíme i nad tím, že bychom v rámci snižování emisí CO2 ve skupině odešli i z Polska, kde máme dvě uhelné elektrárny," řekl HN generální ředitel ČEZ Daniel Beneš v pondělním rozhovoru.

Akcie ČEZ ve středu posilují o necelá dvě procenta na 532,5 koruny na akcii. V loňském roce ztratily 5,3 procenta v době, kdy Stoxx European Utilities index rostl o sedm procent.

ČEZ v pondělí změnil dividendovou politiku. Představenstvo firmy rozhodlo, že bude do budoucna vyplácet 80 až 100 procent čistého zisku, očištěného o mimořádné vlivy. Dosud to bylo 60 až 100 procent. Dividendu z loňského zisku bude schvalovat valná hromada ČEZ 26. června.

Vedení společnosti v polovině května oznámilo, že z loňského zisku navrhne vyplatit dividendu 24 korun na akcii. Firma uvedla, že tak navrhuje vydat na dividendách 99 procent zisku očištěného o mimořádné vlivy, což je podle jejího generálního ředitele Daniela Beneše dosud nejvyšší podíl. Mezi akcionáře by se mělo rozdělit asi 12,9 miliardy korun, očištěný čistý zisk ČEZ loni činil 13,1 miliardy korun. Podle analytiků jde přesto o zklamání, loni ČEZ dával 33 korun na akcii.

Související
Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru