Přispívají k majetkové nerovnosti na světě, slouží k praní špinavých peněz, politici či podnikatelé díky nim mohou tajit vlastnictví firem, které by jim jinak neprošlo. Daňové ráje jsou pro mnohé zlem, které tráví světovou ekonomiku. Kde se ale vlastně vzaly a jaká je jejich historie?

S trochou nadsázky se dá říct, že snaha vyhnout se placení daní je stejně stará jako daně samotné. Již ve starověkém Řecku používali obchodníci malé ostrůvky v okolí Athén jako překladiště pro své zboží, aby se vyhnuli dvouprocentnímu clu, které bylo uvaleno na dovoz do města a vývoz z něj.

Antický Řím byl zase známý tím, že daňovou politiku rád používal jako zbraň proti svým protivníkům. Když chtěli například Římané ve druhém století před Kristem poškodit řecký ostrovní stát Rhodos, který se nepřidal na jejich stranu ve válce s Makedonií, nevypravili proti němu trestnou vojenskou výpravu. Místo toho raději osvobodili od daní svůj přístav na ostrově Delos a Rhodos nechali finančně vykrvácet. I když rhodský přístav účtoval clo jen ve výši dvou procent, záhy většina obchodních lodí směřovala raději do delského přístavu. Během jednoho jediného roku klesly daňové příjmy Rhodu o 85 procent a moc někdejšího obchodního gigantu Egejského moře rychle uvadla.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru