Německá průmyslová a obchodní komora (DIHK) v úterý zhoršila výhled ekonomického růstu Německa na letošní rok na 0,6 procenta, zatímco dosud růst odhadovala na 0,9 procenta. Upozornila zvláště na zhoršení podnikatelské nálady ve zpracovatelském sektoru kvůli slabé zahraniční poptávce po průmyslovém zboží.

Prezident DIHK Eric Schweitzer uvedl, že poslední průzkum mezi více než 25 000 německými společnostmi ukázal, že očekávání vývoje podnikání v zahraničí je nejhorší za deset let. To je podle něj znepokojující.

Domácí poptávka ale zůstává odolná a solidní je i nálada v maloobchodním sektoru a ve stavebnictví.

"Oba sektory v současnosti táhnou ekonomický růst," upozornil Schweitzer. Varoval ale také, že v dlouhodobém výhledu bude i na domácí ekonomiku mít dopad obtížná situace v zahraničním obchodě.

Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá mimo jiné i řada českých podniků. Loni hrubý domácí produkt (HDP) Německa stoupl o 1,4 procenta, což byl nejpomalejší růst za pět let. Německá vláda v dubnu zhoršila odhad růstu domácí ekonomiky na letošní rok z jednoho na 0,5 procenta.

Související
Související