Italská pojišťovna Assicurazioni Generali má zájem o koupi majetku americké pojišťovny MetLife ve střední Evropě, včetně toho v České republice. Chce si tak upevnit postavení na vysoce růstových evropských trzích. S odvoláním na informované zdroje to ve středu uvedla agentura Bloomberg. Majetek, který zahrnuje aktivity i v Polsku, Maďarsku a Rumunsku, může být oceněn na více než dvě miliardy eur (51,6 miliardy korun).

Zdroje nicméně upozornily, že jednání je teprve v počáteční fázi a že se transakce nakonec vůbec nemusí uskutečnit. Představitelé MetLifu se ke zprávě odmítli vyjádřit. Mluvčí Generali uvedl, že pojišťovna spekulace trhu nekomentuje.

Generali už dříve uvedla, že je ochotna zvážit akvizice kvůli vstupu do nových zemí, kde by se stala jedním z pěti největších hráčů, a naznačila, že má zájem o příležitosti ve střední a východní Evropě. Expanze v tomto regionu je jedním z pilířů strategie generálního ředitele Philippa Donneta.

Analytik společnosti Mediobanca Gian Luca Ferrari upozornil, že růst ve střední a východní Evropě dává smysl, protože tento region je "klenotem v koruně Generali". Dodal, že pojišťovna má také spoustu vlastních zdrojů na financování případné transakce takového rozsahu.

Generali letos koupila majetek ve Slovinsku, pojišťovací portfolio v Maďarsku a na Slovensku a podepsala smlouvu o spolupráci při distribuci pojištění s bankou UniCredit, aby si tak upevnila pozici ve střední a východní Evropě. Divize Generali pro střední a východní Evropu zahrnuje také Rakousko a Rusko a na loňském provozním zisku se podle Bloombergu podílela zhruba 15 procenty.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru