Růst české ekonomiky v letošním roce zpomalí na 2,6 procenta z loňských 2,9 procenta. Předpověděla to v úterý Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). V příštím roce pak očekává další zvolnění hospodářského růstu, a to na 2,5 procenta. OECD také ve své zprávě Česku doporučuje zvýšit investice do dopravní infrastruktury nebo do vzdělávání.

OECD rovněž vyzvala vládu k investicím do budoucího růstu. Zapotřebí jsou podle ní například investice do vzdělávání a do dopravní infrastruktury, zejména do silnic a dálnic, které by zemi lépe propojily s důležitými obchodními partnery. Přesně 55 procent firem uvádí, že je pro ně nedostatečná infrastruktura překážkou v rozvoji. V rámci zemí OECD jde o čtvrtou až pátou nejvyšší hodnotu. Stejně na tom je Polsko.

"Hospodářský růst zůstane v letech 2019 a 2020 silný, ačkoli zpomalí na zhruba 2,5 procenta," uvedla OECD. "Výdaje domácností se budou rychle zvyšovat díky stoupajícím mzdám a sociálním benefitům. V roce 2020 budou růst brzdit nedostatek pracovních sil a slabší poptávka ze strany obchodních partnerů," dodala.

"Odhad OECD je ještě docela optimistický a zřejmě plně nereflektuje aktuální vyhrocení obchodní války mezi USA a Čínou. Pokud takto vyhrocená situace mezi dvěma nejsilnějšími ekonomikami světa bude trvalejšího rázu, což nyní rozhodně nelze vyloučit, bude muset být opětovně přepsán směrem dolů i odhad letošního růst české ekonomiky," říká hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. 

Problémy s nedostatkem pracovních sil by podle OECD mohlo zmírnit zrychleni imigračních procedur a usnadnění integrace imigrantů, například pomocí jazykových kurzů.

OECD rovněž upozornila, že export automobilů se sice dál zvyšuje, ale růst celkového vývozu zpomaluje. "To vede k oslabování podnikatelské důvěry, což zřejmě zpomalí investice," dodala.

OECD rovněž předpokládá, že růst spotřebitelských cen v letošním roce zrychlí na 2,6 procenta z loňských 2,1 procenta. V příštím roce by však měl zpomalit na 2,2 procenta.

"Inflace v poslední době nabrala na síle, ale očekává se, že pomalu zamíří k dvouprocentnímu cíli centrální banky," uvedla OECD. Předpověděla rovněž, že Česká národní banka (ČNB) bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Dodala, že další posilování koruny by mělo kompenzovat domácí inflační tlaky.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru