Mezi technologickými společnostmi v kalifornském Silicon Valley a střední Evropou existuje jedno zajímavé ideologické pouto, které letos slaví 77. narozeniny. Myšlenky ale podléhají výkladům, což se nutně projeví v jejich případném uvedení v život. Bezezbytku to platí i v tomto případě.

Rakouský ekonom a politolog Josef Alois Schumpeter původem z moravského města Třešť popsal v roce 1942 kapitalismus jako nositele "tvořivého ničení". Myšlenku rozepsal ve své nejslavnější knize Kapitalismus, socialismus a demokracie, kterou pojal jako kritiku státem řízeného hospodářství a obhajobu koncentrace kapitálu v rukou aktivních a cílevědomých jednotlivců. Schumpeterovi šlo hlavně o polemiku s Karlem Marxem. Titul své knihy zvolil záměrně, aby přilákal také čtenáře z řad obdivovatelů myšlenek Marxova stěžejního díla Kapitál, podle něhož mají majetky a hlavně kapitál patřit všem.

Zatímco Schumpeter popsal kapitalistickou tvořivou destrukci jako pohon podnikatelského ducha, někteří současní byznysmeni v technologickém sektoru si jeho myšlenku zjednodušeně vykládají jako novodobou formu odpustků. Podle nich je Schumpeterovo "tvořivé ničení" omluvenkou přečinů, kterých se dopouštějí, když usilují o to, aby se jejich firmy prosadily v tvrdém a nehostinném tržním prostředí.

Joseph Schumpeter ekonomialaria

Josef Alois Schumpeter
Zdroj: Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)

V kalifornském křemíkovém údolí je Schumpeterova idea natolik silná, že dokáže ospravedlnit dokonce opakované porušování dohod i zákonů. Jejich pachatelé se díky překroucenému výkladu myšlenky rakouského ekonoma neobávají, že by na nich mohl ulpět cejch recidivistů. Podle profesorky filozofie a ekonomie Shoshany Zuboffové, která působila na Harvardské univerzitě, je Schumpeterova myšlenka v podání dnešních podnikatelů v Silicon Valley ospravedlněním inovací bez ohledů na jiné. Příkladem za všechny je Facebook, který vznikl na studentských kolejích Harvardské univerzity.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru