Mezi technologickými společnostmi v kalifornském Silicon Valley a střední Evropou existuje jedno zajímavé ideologické pouto, které letos slaví 77. narozeniny. Myšlenky ale podléhají výkladům, což se nutně projeví v jejich případném uvedení v život. Bezezbytku to platí i v tomto případě.

Rakouský ekonom a politolog Josef Alois Schumpeter původem z moravského města Třešť popsal v roce 1942 kapitalismus jako nositele "tvořivého ničení". Myšlenku rozepsal ve své nejslavnější knize Kapitalismus, socialismus a demokracie, kterou pojal jako kritiku státem řízeného hospodářství a obhajobu koncentrace kapitálu v rukou aktivních a cílevědomých jednotlivců. Schumpeterovi šlo hlavně o polemiku s Karlem Marxem. Titul své knihy zvolil záměrně, aby přilákal také čtenáře z řad obdivovatelů myšlenek Marxova stěžejního díla Kapitál, podle něhož mají majetky a hlavně kapitál patřit všem.

Zatímco Schumpeter popsal kapitalistickou tvořivou destrukci jako pohon podnikatelského ducha, někteří současní byznysmeni v technologickém sektoru si jeho myšlenku zjednodušeně vykládají jako novodobou formu odpustků. Podle nich je Schumpeterovo "tvořivé ničení" omluvenkou přečinů, kterých se dopouštějí, když usilují o to, aby se jejich firmy prosadily v tvrdém a nehostinném tržním prostředí.

Joseph Schumpeter ekonomialaria

Josef Alois Schumpeter
Zdroj: Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)

V kalifornském křemíkovém údolí je Schumpeterova idea natolik silná, že dokáže ospravedlnit dokonce opakované porušování dohod i zákonů. Jejich pachatelé se díky překroucenému výkladu myšlenky rakouského ekonoma neobávají, že by na nich mohl ulpět cejch recidivistů. Podle profesorky filozofie a ekonomie Shoshany Zuboffové, která působila na Harvardské univerzitě, je Schumpeterova myšlenka v podání dnešních podnikatelů v Silicon Valley ospravedlněním inovací bez ohledů na jiné. Příkladem za všechny je Facebook, který vznikl na studentských kolejích Harvardské univerzity.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru