Raiffeisenbank v prvním čtvrtletí 2019 stoupl čistý zisk meziročně o 39 procent na 892 milionů korun. Celková aktiva banky vzrostla o 3,4 procenta na 357 miliard korun. Banka o tom ve středu informovala v tiskové zprávě.

"V průběhu prvního čtvrtletí 2019 se v porovnání se stejným obdobím loňského roku zvýšil objem depozit i úvěrů," komentoval výsledky generální ředitel Raiffeisenbank Igor Vida. V retailovém bankovnictví se bance podle něj dále daří oslovovat nové klienty.

Celkové provozní výnosy Raiffeisenbank vzrostly o 11,2 procenta na 2,86 miliardy korun. Ostatní výnosy banky, které zahrnují především výnosy z operací na finančních trzích, meziročně klesly o 11,7 procenta na 311 milionů korun.

Čisté úrokové výnosy banky vzrostly o 20,9 procenta na 2,11 miliardy korun. Tento růst táhlo zejména zvyšování tržních sazeb. Čisté příjmy z poplatků poklesly o 10,5 procenta na 410 milionů korun.

Objem poskytnutých úvěrů klientům se meziročně zvýšil o 11,8 procenta na 241 miliard korun. Rostlo přitom financování domácností i firem. Objem přijatých vkladů od klientů se meziročně zvýšil o 7,3 procenta na 266 miliard korun. Na rozdíl od aktiv je v případě pasiv růst tažen primárně domácnostmi.

Související

Provozní náklady 1,77 miliardy korun se ve srovnání s prvním čtvrtletím roku 2018 zvýšily o 7,4 procenta. Hlavní příčinou nárůstu je vyšší odhadovaný příspěvek banky do fondu pojištění vkladů za rok 2019.

Z velkých bank v prvním čtvrtletí klesl České spořitelně čistý zisk meziročně o 3,1 procenta na 3,9 miliardy korun, Monetě Money Bank se snížil o 16,2 procenta na 983 milionů korun. Naopak Komerční bance vzrostl o 5,9 procenta na 3,2 miliardy korun a UniCredit Bank v České republice a na Slovensku více než o tři procenta na dvě miliardy korun.

Raiffeisenbank poskytuje v Česku bankovní služby od roku 1993. Majoritním akcionářem je rakouská finanční instituce Raiffeisen Bank International.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru