Raiffeisenbank v prvním čtvrtletí 2019 stoupl čistý zisk meziročně o 39 procent na 892 milionů korun. Celková aktiva banky vzrostla o 3,4 procenta na 357 miliard korun. Banka o tom ve středu informovala v tiskové zprávě.

"V průběhu prvního čtvrtletí 2019 se v porovnání se stejným obdobím loňského roku zvýšil objem depozit i úvěrů," komentoval výsledky generální ředitel Raiffeisenbank Igor Vida. V retailovém bankovnictví se bance podle něj dále daří oslovovat nové klienty.

Celkové provozní výnosy Raiffeisenbank vzrostly o 11,2 procenta na 2,86 miliardy korun. Ostatní výnosy banky, které zahrnují především výnosy z operací na finančních trzích, meziročně klesly o 11,7 procenta na 311 milionů korun.

Čisté úrokové výnosy banky vzrostly o 20,9 procenta na 2,11 miliardy korun. Tento růst táhlo zejména zvyšování tržních sazeb. Čisté příjmy z poplatků poklesly o 10,5 procenta na 410 milionů korun.

Objem poskytnutých úvěrů klientům se meziročně zvýšil o 11,8 procenta na 241 miliard korun. Rostlo přitom financování domácností i firem. Objem přijatých vkladů od klientů se meziročně zvýšil o 7,3 procenta na 266 miliard korun. Na rozdíl od aktiv je v případě pasiv růst tažen primárně domácnostmi.

Související

Provozní náklady 1,77 miliardy korun se ve srovnání s prvním čtvrtletím roku 2018 zvýšily o 7,4 procenta. Hlavní příčinou nárůstu je vyšší odhadovaný příspěvek banky do fondu pojištění vkladů za rok 2019.

Z velkých bank v prvním čtvrtletí klesl České spořitelně čistý zisk meziročně o 3,1 procenta na 3,9 miliardy korun, Monetě Money Bank se snížil o 16,2 procenta na 983 milionů korun. Naopak Komerční bance vzrostl o 5,9 procenta na 3,2 miliardy korun a UniCredit Bank v České republice a na Slovensku více než o tři procenta na dvě miliardy korun.

Raiffeisenbank poskytuje v Česku bankovní služby od roku 1993. Majoritním akcionářem je rakouská finanční instituce Raiffeisen Bank International.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru