Česká ekonomika v letošním 1. čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 2,5 procenta z 2,6 procenta ve 4. čtvrtletí loňského roku. Vyplývá to z předběžného odhadu hrubého domácího produktu, který ve středu zveřejnil Český statistický úřad. Mezičtvrtletně se HDP zvýšil o půl procenta. Analytici takový vývoj odhadovali.

"Podle předběžných odhadů byly hlavními faktory růstu české ekonomiky v prvním čtvrtletí zahraniční poptávka a spotřeba domácností. K tvorbě hrubé přidané hodnoty nejvíce přispěl zpracovatelský průmysl, dařilo se i většině odvětví služeb a také stavebnictví," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Zaměstnanost byla v prvních třech měsících roku o půl procenta vyšší než v předchozím čtvrtletí. Meziročně vzrostla o 1,4 procenta. "V počtu zaměstnaných osob tak opět zvýšila své historické maximum v časové řadě od roku 1993," dodali statistici.

Výkon ekonomiky solidní, tvrdí analytici

I přes zpomalení růstu a rizika ve vývoji v zahraničí je výkon české ekonomiky v prvním čtvrtletí velmi dobrý. Shodují se na tom ekonomové oslovení ČTK. Zároveň ale odhadují, že za celý letošní rok by měla ekonomika růst zpomalit k 2,5 procenta po loňském 2,9procentním růstu.

"S ohledem na některá čísla z domácí i evropské ekonomiky publikovaná v prvních měsících letoška jde o slušný výsledek," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. "V kontextu nijak oslnivých výsledků v klíčových evropských ekonomikách je tempo růstu české ekonomiky velmi dobrým výsledkem," uvedl i hlavní ekonom Deloitte David Marek. Dodal, že Německo vykázalo meziroční růst HDP o 0,7 procenta, Francie o 1,1 procenta, Itálie o 0,1 procenta a Rakousko o 1,4 procenta. "Vyhlídky do příštích čtvrtletí však nejsou příliš povzbudivé," dodal.

V dalších čtvrtletích bude i podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče zpomalování meziročního růstu české ekonomiky pokračovat. "To bude dáno jak slabším růstem na zahraničních trzích, tak zpomalením růstu spotřeby domácností v tuzemské ekonomice," uvedl.

Podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera by měl růst ekonomiky za celý letošní rok zpomalit k 2,5 procenta. "Rizika jsou však v tuto chvíli vychýlená ve směru slabšího růstu, zejména z titulu zpomalování průmyslové výroby a zahraniční poptávky. Dalším rizikem je pak eskalace obchodních válek a zpomalování čínské ekonomiky," uvedl.

Řada ekonomů také upozornila na vyjádření Českého statistického úřadu. "Velmi překvapivé je především konstatování ČSÚ, že dominantním faktorem růstu tuzemského hospodářství byl zpracovatelský průmysl. Pohled na slabý vývoj průmyslové produkce v prvním čtvrtletí totiž něco takového rozhodně nenaznačoval," uvedl například analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. Seidler v souvislosti s tím upozornil, že podle dříve zveřejněných měsíčních čísel průmysl mezičtvrtletně poklesl o více než procento a průměrný meziroční růst v prvním čtvrtletí byl jen nepatrně nad úrovní stagnace.

"K tvorbě hrubé přidané hodnoty nejvíce přispěl zpracovatelský průmysl, dařilo se i většině odvětví služeb a také stavebnictví," uvedl dnes mimo jiné ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru