Fond Hartenberg, který patří do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše, kupuje většinový podíl v síti květinářství Flamengo. Její majitel, společnost HFF a.s., se dohodl s Hartenbergem na spolupráci kvůli plánovanému rozvoji firmy. Cenu transakce ani jedna ze stran neuvedla. Prodej ještě musí schválit antimonopolní úřad. Hartenberg o tom v pondělí informoval v tiskové zprávě.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže se fúzí začal zabývat, jak v pondělí zveřejnil na svém webu, v takzvaném zjednodušeném řízení. Rozhodnutí tedy vydá do 20 dní.

HFF se s konsolidovaným obratem přes miliardu korun řadí k nejvýznamnějším subjektům na českém trhu s řezanými a pokojovými květinami a doplňkovým sortimentem. Provozuje přes 190 prodejen květin v supermarketech, hypermarketech a nákupních centrech.

Hartenberg spadá pod firmu SynBiol. Její akcie a rovněž akcie společnosti Agrofert vložil Babiš v únoru 2017 kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů. Fond investoval mimo jiné do zdravotnického byznysu nákupem klinik asistované reprodukce, vlastní také třeba většinový podíl v Poliklinice Modřany. Loni koupil majoritní podíl v největším středoevropském internetovém prodejci spodního prádla Astratex. Působí rovněž v biotechnologii či potravinářství.

Investice Hartenbergu do květinářství vyznívá zvláštně ve spojení s výroky Andreje Babiše z roku 2017. Dnešní premiér tehdy totiž v souvislosti se snižováním DPH mluvil i o snížení daně na řezané květiny na deset procent. Babiš svůj vlastní nápad zdůvodnil tím, že by je muži měli ženám kupovat častěji. Snížení DPH pak loni vláda opravdu schválila. Nakonec ale tato změna z předlohy vypadla a prodej řezaných květin má zůstat v 15procentní sazbě. Novelu nyní schvaluje sněmovna.

Související

Spoluvlastník HFF Ján Balko ml. uvedl, že se firma rozhodla pro spojení s Hartenbergem z důvodu rozvoje společnosti i mimo hranice Česka.

Silný finanční partner umožní zrychlit další růst společnosti a vloží do společného projektu potřebné know-how s řízením zahraniční expanze, doplnil Balko. "U Hartenbergu jsme ocenili zejména jeho přímočarost, efektivní jednání a osobní zapojení členů týmu do řízení projektu," dodal.

"Investice do Flamenga zapadá do naší dlouhodobé strategie investovat do soukromých společností se silným tržním postavením, stabilním a schopným manažerským týmem. Jsme rádi, že do naší rodiny konečně přivítáme čistě retailovou společnost, tedy z oboru, kde máme hodně zkušeností," uvedl spolumajitel fondu Jozef Janov, s nímž Babiš fond soukromého kapitálu Hartenberg založil.

Podle tiskové zprávy se vlastníci sítě květinářství chtějí v první fázi zaměřit na expanzi na Slovensko a jako prioritu vnímají i rozvoj internetového prodeje v ČR i na Slovensku.

Na realizaci transakce se na straně HFF podíleli poradci ze skupiny KPMG, kteří byli zodpovědní za komplexní transakční i právní poradenství. Na straně Hartenbergu poskytla právní poradenství při strukturování transakce a přípravě transakční dokumentace právní kancelář Mikuláš & partneři, finanční a daňové poradenství zajistili poradci z firmy Mazars.

Související

Komentáře ke článku

Josef L. 13.05.2019 13:40
To jednání Burešových poskoků si umím představit - Prodej, nebo končíš!
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru