Vyostření obchodního sporu mezi Spojenými státy a Čínou bude mít dopad i na českou ekonomiku a firmy. Podle Svazu průmyslu a dopravy eskalace obchodní války povede k tomu, že se evropský trh ocitne pod vyšším tlakem čínského zboží, které bude hledat odbyt. "To může přímo ovlivnit i český trh," říká tisková mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Eva Veličková.

Podobně mluví i analytička Raiffeisenbank Eliška Jelínková, podle níž by evropský trh mohlo zaplavit levnější čínské zboží, což by mohlo ohrozit poptávku po evropských (a tedy i českých) produktech. "Již nyní je z Číny na evropský trh dováženo zboží v hodnotě přibližně 400 miliard eur, což je zhruba pětina celkového evropského dovozu. Toto procento by se v případě zavedení cel mezi USA a Čínou mohlo zvýšit," říká Jelínková. Evropská unie by podle ní musela v takovém případě rychle jednat a zavést nějaká opatření chránící evropské průmyslníky.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Jakým způsobem by se dopady americko-čínské obchodní války promítly do Česka?

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.