Vyostření obchodního sporu mezi Spojenými státy a Čínou bude mít dopad i na českou ekonomiku a firmy. Podle Svazu průmyslu a dopravy eskalace obchodní války povede k tomu, že se evropský trh ocitne pod vyšším tlakem čínského zboží, které bude hledat odbyt. "To může přímo ovlivnit i český trh," říká tisková mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Eva Veličková.

Podobně mluví i analytička Raiffeisenbank Eliška Jelínková, podle níž by evropský trh mohlo zaplavit levnější čínské zboží, což by mohlo ohrozit poptávku po evropských (a tedy i českých) produktech. "Již nyní je z Číny na evropský trh dováženo zboží v hodnotě přibližně 400 miliard eur, což je zhruba pětina celkového evropského dovozu. Toto procento by se v případě zavedení cel mezi USA a Čínou mohlo zvýšit," říká Jelínková. Evropská unie by podle ní musela v takovém případě rychle jednat a zavést nějaká opatření chránící evropské průmyslníky.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru