Průmyslová výroba v Česku v březnu výrazně zpomalila meziroční růst na 0,1 procenta z únorových 1,5 procenta. Růst podporovala produkce v automobilovém průmyslu, k poklesu přispěla energetika. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně byla průmyslová výroba reálně nižší o 0,1 procenta.

Výroba motorových vozidel se v březnu meziročně zvýšila o 3,7 procenta, výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení o 14,5 procenta. Výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu se snížila o 13,8 procenta. Klesly také opravy a instalace strojů o 7,4 procenta a výroba v hutnictví a slévárenství o 4,3 procenta.

Tržby v průmyslu v březnu meziročně vzrostly o 5,4 procenta. Z přímého vývozu se zvýšily o 5,1 procenta. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, stouply o 5,8 procenta.

Hodnota nových zakázek ve sledovaných odvětvích se proti loňskému březnu zvýšila o šest procent hlavně díky objednávkám ostatních dopravních prostředků a také počítačů a elektronických přístrojů. Zakázky ze zahraničí vzrostly o 2,4 procenta, tuzemské stouply o 14,3 procenta.

Zaměstnanců v průmyslu v březnu meziročně ubylo o 0,2 procenta. Jejich průměrná mzda proti loňsku vzrostla o 5,2 procenta.

Stagnace průmyslové výroby souvisí i s celkovým útlumem české ekonomiky a s negativním vývojem u obchodních partnerů v čele s Německem. Shodli se na tom analytici.

"S výsledkem černé nuly český průmysl v březnu opět neoslnil. Růst produkce zaostal za únorovým číslem i očekáváním na trhu," uvedl ekonom UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Za pozitivní označil, že český průmysl se vyhýbá systematickému poklesu výroby. "Předpokládáme, že si průmysl v celém letošním roce povede zhruba tak jako v jeho prvním čtvrtletí, tedy že produkce bude víceméně stagnovat," dodal.

Hlavní ekonom Deilottu David Marek míní, že průmysl je za vrcholem svého cyklu, o čemž svědčí mimo jiné pokračující pokles zaměstnanosti. "Počet osob zaměstnaných v průmyslu meziročně klesl o 0,2 procenta. Také tempo růstu mezd zvolnilo. Průměrná hrubá mzda meziročně stoupla o 5,2 procenta. Při stagnaci produkce se ovšem i tak jednotkové mzdové náklady zvýšily o 4,9 procenta. Za celý letošní rok očekáváme zvýšení průmyslové výroby zhruba o jedno procento," doplnil.

Celoroční růst průmyslové výroby pouze mírně nad jedním procentem očekává analytik Raiffeisenbank Luboš Růžička. "Optimismus do budoucna vzbuzuje objem nových zakázek, který meziročně stoupl o šest procent. Zakázky ze zahraničí vzrostly meziročně o 2,4 procenta, zatímco zakázky z tuzemska se zvýšily o výrazných 14,3 procenta," upozornil. V loňském roce průmyslová výroba v Česku meziročně stoupla o tři procenta.

"Zatímco loni průmysl ještě vzrostl o více než tři procenta, letos bude jeho dynamika zhruba poloviční. V první polovině roku mu nepomáhá slabá výroba v Německu, na které je tuzemský průmysl silně navázán. V druhé polovině by však už mělo dojít k vyřešení největších nejistot v globální ekonomice a rozjet by se měla i eurozóna v čele s Německem," dodal analytik Komerční banky František Táborský.

Zásadnější obrat ekonomiky a průmyslu české firmy nečekají. Vyplývá to z pravidelného šetření Svazu průmyslu a České národní banky mezi téměř 150 podniky.

"Výsledky aktuálního šetření potvrzují odhad Svazu průmyslu, že růst průmyslové produkce i celé ekonomiky zpomalí. Firmám se ale nepřestane dařit, což dokládá očekávání v oblasti zakázek. V letošním roce rovněž podnikatelé budou poptávat další lidi," uvedl ředitel Sekce hospodářské politiky svazu Bohuslav Čížek.

Firmy letos bude brzdit přetrvávající nedostatek pracovních sil, stále vysoký růst mezd, drahé energie, materiál a suroviny. Zhoršení v těchto oblastech vnímá polovina oslovených firem. "Očekávání růstu mezd na konci roku 2018 dosáhlo svého vrcholu. V prvním čtvrtletí letošního roku se tento trend zastavil. Přesto firmy předpokládají, že zaměstnancům zvednou mzdy o čtyři až pět procent, což bude rychleji, než poroste produktivita práce," dodal Čížek.

Cenový tlak u energií, materiálů a surovin je vysoký, nicméně tlak na jejich další zdražování Svaz průmyslu neočekává. Problematický bude pro firmy trend, že růst jejich prodejních cen je pomalejší než růst cen vstupů. Podniky proto budou nuceny více šetřit, nebo se budou muset smířit s poklesem ziskové marže.

Částečně se to odrazí v ochotě investovat. Podíl firem, které plánují zvyšovat investice v příštích 12 měsících, se rok drží nad 40 procenty. Nicméně přibývá firem, které hodlají investice snižovat. Podle predikce svazu se očekává celkově slabší tempo růstu investic v roce 2019 proti roku 2018. "Saldo očekávání investiční aktivity ale zůstává nadále kladné, od minulého čtvrtletí kleslo jen velmi mírně. Firmy pokračují v investicích," podotkl Čížek.

Stavební výroba posílila

Stavební výroba v Česku letos v březnu naopak meziročně posílila o 11,6 procenta. Vzrostla i za celé první čtvrtletí roku, a to meziročně o 2,3 procenta. V březnu i prvním čtvrtletí meziročně posilovalo jak pozemní stavitelství, tedy výstavba bytů i nebytových budov, tak inženýrské stavitelství, které zahrnuje třeba dopravní stavby.

Produkce v pozemním stavitelství v březnu meziročně vzrostla o 9,9 procenta a v inženýrském stavitelství o 18,5 procenta. Výrazně stoupl počet zahájených staveb bytů. Celkově se oproti loňsku zvýšil skoro o dvě třetiny na 4224 bytů. U bytů v bytových domech činil nárůst zahájených staveb dokonce téměř 150 procent. "Počet zahájených bytů dosáhl úrovně konjunkturního roku 2008, a byl tak nejvyšší za posledních 11 let," sdělila vedoucí oddělení statistiky stavebnictví ČSÚ Petra Cuřínová. Dokončených bytů přibylo o 0,2 procenta na 2393.

Stavební úřady v březnu vydaly 7224 stavebních povolení, což bylo meziročně o 11,2 procenta více. Orientační hodnota staveb, na které úřady vydaly povolení, stoupla ve srovnání s loňskem o dvě pětiny na 35,1 miliardy korun.

Za první čtvrtletí letošního roku bylo posílení stavební výroby mírnější. V pozemním stavitelství produkce stoupla o 1,4 procenta a v inženýrském stavitelství o 6,5 procenta. Počet zahájených staveb bytů stoupl zhruba o čtvrtinu na 9566. Dokončených bytů meziročně přibylo o 17,5 procenta na 8114.

Stavební úřady v prvním čtvrtletí tohoto roku vydaly 19.399 stavebních povolení, což bylo ve srovnání s loňskem o 7,3 procenta více. Orientační hodnota těchto staveb činila 91,6 miliardy korun. Byla tak skoro o pětinu vyšší než loni ve stejném období. Počet zakázek u stavebních podniků s 50 a více zaměstnanci stoupl za první čtvrtletí o 2,4 procenta na 11 380 a hodnota těchto zakázek vzrostla o 17,4 procenta na 59,4 miliardy.

Za březen i první čtvrtletí letošního roku se zvýšily také počty zaměstnanců ve stavebnictví a mírně rostly i mzdy. Průměrný počet zaměstnanců meziročně vzrostl v březnu o 0,6 procenta a za celé čtvrtletí o 0,7 procenta. Průměrná hrubá mzda ve stavebnictví se zvýšila v březnu o 7,2 procenta a v prvním čtvrtletí o 5,4 procenta.

Stavební výroba v Česku stoupla v březnu i v meziměsíčním srovnání, a to o 2,4 procenta. Za první čtvrtletí letošního roku stoupla ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 4,2 procenta.