V Česku roste nabídka dluhopisů malých firem využívajících hlad drobných střadatelů po zhodnocení úspor v době mizivých úroků na bankovních vkladech. Podnikové dluhopisy s ročním výnosem pět a více procent jsou ovšem rizikové finanční nástroje. Investoři se nemusí slibovaného výnosu dočkat, nebo dokonce mohou o své peníze přijít.

Příkladem je on-line prodejce oděvů Zoot, který vydal 230 milionů korun ve čtyřletých dluhopisech s ročním úrokem 6,5 procenta a splatností v letech 2020-21. Firma se ale loni dostala do problémů a nedokáže své závazky splácet. Soudem schválený reorganizační plán umožňuje Zootu odepsat většinu úvěrů. Držitelé dluhopisů mají dostat desetinu svých peněz.

Souhrnné údaje o současném stavu dluhopisového odvětví ovšem chybí. Česká národní banka má přehled pouze o větších dluhopisech nad jeden milion eur (necelých 26 milionů korun). Takových dluhopisových nabídek bylo centrální bankou letos do konce dubna schváleno 15 v celkovém objemu 22 miliard korun. Loni jich ve stejném období bylo osm za 12 miliard korun. Tyto větší veřejné nabídky dluhopisů vyžadují, aby ČNB posvětila po formální stránce jejich investiční prospekt. Ten obsahuje informace o firmě, jejích záměrech a případných rizicích spojených s danou investicí. Nicméně ČNB nezkoumá bonitu podniku, jenž dluhopis vydává, a jeho schopnost dostát svých závazků. To je případ i dluhopisů Zootu, jejichž vydání předcházelo schválení prospektu po formální stránce ze strany ČNB.

"Ucelený přehled o dluhopisovém trhu vycházející ze statistických dat není k dispozici," uvedl v rozhovoru pro HN Ladislav Kročák, ředitel sekce ČNB dohlížející mimo jiné na aktivity obchodníků s cennými papíry a investičních zprostředkovatelů v oblasti nabídky dluhopisů veřejnosti. Změnit by to ale podle něho měla novela zákona o dluhopisech, která nově obsahuje povinnost, aby všechny obligace bez ohledu na jejich velikost a cílovou skupinu investorů musely mít unikátní identifikační kód známý pod zkratkou ISIN (z angl. International Securities Identification Number).

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru