V Česku roste nabídka dluhopisů malých firem využívajících hlad drobných střadatelů po zhodnocení úspor v době mizivých úroků na bankovních vkladech. Podnikové dluhopisy s ročním výnosem pět a více procent jsou ovšem rizikové finanční nástroje. Investoři se nemusí slibovaného výnosu dočkat, nebo dokonce mohou o své peníze přijít.

Příkladem je on-line prodejce oděvů Zoot, který vydal 230 milionů korun ve čtyřletých dluhopisech s ročním úrokem 6,5 procenta a splatností v letech 2020-21. Firma se ale loni dostala do problémů a nedokáže své závazky splácet. Soudem schválený reorganizační plán umožňuje Zootu odepsat většinu úvěrů. Držitelé dluhopisů mají dostat desetinu svých peněz.

Souhrnné údaje o současném stavu dluhopisového odvětví ovšem chybí. Česká národní banka má přehled pouze o větších dluhopisech nad jeden milion eur (necelých 26 milionů korun). Takových dluhopisových nabídek bylo centrální bankou letos do konce dubna schváleno 15 v celkovém objemu 22 miliard korun. Loni jich ve stejném období bylo osm za 12 miliard korun. Tyto větší veřejné nabídky dluhopisů vyžadují, aby ČNB posvětila po formální stránce jejich investiční prospekt. Ten obsahuje informace o firmě, jejích záměrech a případných rizicích spojených s danou investicí. Nicméně ČNB nezkoumá bonitu podniku, jenž dluhopis vydává, a jeho schopnost dostát svých závazků. To je případ i dluhopisů Zootu, jejichž vydání předcházelo schválení prospektu po formální stránce ze strany ČNB.

"Ucelený přehled o dluhopisovém trhu vycházející ze statistických dat není k dispozici," uvedl v rozhovoru pro HN Ladislav Kročák, ředitel sekce ČNB dohlížející mimo jiné na aktivity obchodníků s cennými papíry a investičních zprostředkovatelů v oblasti nabídky dluhopisů veřejnosti. Změnit by to ale podle něho měla novela zákona o dluhopisech, která nově obsahuje povinnost, aby všechny obligace bez ohledu na jejich velikost a cílovou skupinu investorů musely mít unikátní identifikační kód známý pod zkratkou ISIN (z angl. International Securities Identification Number).

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Petr Novák 20.05.2019 23:39
pan Kročák si asi dělá srandu nebo neví o čem mluví: "... jenom to, že existuje povinnost mít ISIN, což si vyžádá jistou práci navíc, by mohlo odradit aspoň ty emitenty, kteří od začátku předpokládají, že své závazky vůči věřitelům nebudou plnit." Zloděj, který nechce závazky plnit očekává pro sebe výnos 100% z prodeje, tedy ho poplatek za ISIN nezastaví. ČNB by měla zpřístupnit veřejnou databazi dluhopisů kde investoři najdou: jednatele firmy (životopis), hosp. výsledky firmy (může dodat FÚ, má je v db, když soudy toho v obch. rejstříku nejsou schopné), rozsah emise, úrok, data splátek a termíny, zda a byly uhrazeny. To by trh zprůhlednilo.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru