David Rozumek, který se téměř 20 let zabývá problematikou dohledu nad bankami a finančním trhem, loni začal pracovat v ústředí Mezinárodního měnového fondu (MMF) ve Washingtonu a záběr jeho práce se rozšířil i na země jihovýchodní Asie - od Indie až po Filipíny.

V rozhovoru pro HN upozorňuje na snahy mezinárodních institucí změnit způsob, jak dosud bankovní a úvěrové domy fungovaly. Banky budou muset víc zohledňovat dopady svých aktivit na životní prostředí a společnost. Objevují se termíny jako "udržitelné", "zelené" či "etické finance", "sociálně zodpovědné bankovnictví" nebo "bankovnictví založené na hodnotách" (anglicky values­-based banking).

Nový trend dříve či později dopadne i na české finanční domy a jejich zákazníky. “Stane se to, co se děje v jiných státech. Banky začnou vyšší náklady promítat do svých cen, tedy hlavně do úrokových sazeb. To se bude třeba týkat podniku, jehož technologie zatěžují životní prostředí. Ale i bydlení: vaše hypotéka může být dražší, pokud budete financovat dům, který nesplní ekologické normy,” upozorňuje Rozumek.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.