Zpomalení růstu ekonomiky, pokračující růst nákladů na zaměstnance a růst cen očekávají v letošním roce finanční ředitelé českých firem. Vyplývá to z průzkumu společnosti Deloitte mezi řediteli. Celkem 56 procent finančních ředitelů očekává letos růst ekonomiky 1,6 až 2,5 procenta. Proti loňskému roku se tak snížil z 31 procent na 22 procent podíl těch, kteří očekávají růst rychlejší.

"Od roku 2016 jsme byli svědky neustálého růstu a posilování důvěry finančních ředitelů. Očekávání ohledně budoucího vývoje obchodu a ekonomiky Česka se letos z velké části shodují s výsledky loňskými, ovšem míra optimismu mírně poklesla," uvedl partner v oddělení auditu Deloittu Ladislav Šauer.

Související

Téměř všichni finanční ředitelé podle průzkumu letos očekávají růst mzdových nákladů. Polovina z nich čeká mírné zvýšení a 48 procent značný růst. Podle 67 procent ředitelů je nejvýznamnějším rizikem pro české společnosti nedostatek kvalifikované pracovní síly.

Průzkumu se zúčastnilo 147 finančních ředitelů firem se sídlem v Česku. Byl proveden jako součást regionálního průzkumu Deloittu téměř mezi 700 respondenty z 17 zemí střední Evropy.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru