Obchodníci v Mladé Boleslavi budou mít bohatý květen. Blíží se totiž termín, kdy tamní automobilka Škoda Auto vyplatí svým zaměstnancům odměny, na kterých se dohodla s odbory v rámci kolektivního vyjednávání. To se zpravidla okamžitě projeví na tržbách mladoboleslavských obchodů a restaurací, ve kterých škodováčtí pracovníci nakupují. Letos automobilka všem svým tarifním zaměstnancům vyplatí mimořádný bonus ve výši 65 tisíc korun. Peníze odešle 9. května.

Bonus oproti loňskému roku vzrostl o pět tisíc, a to navzdory tomu, že nekonsolidovaný zisk Škodě loni po zdanění klesl o devět procent na 28,89 miliardy korun. Spolu se zmíněným bonusem se zaměstnanci v květnu dočkají také vyšší výplaty. Automobilka se zavázala, že od 1. dubna zvedne tarifní mzdy o 2500 korun měsíčně. Díky zvýšení tarifů poroste například také osobní ohodnocení, které se z tarifní mzdy vypočítává. V průměru by to mělo být o 380 korun. Vyšší bude také odměna za směny navíc, za noční směnu z pátku na sobotu dostanou zaměstnanci o sto korun více, celkem tedy 1400 korun, za sobotní a ranní směnu dostanou 1500 korun, opět o 100 korun více, než to bylo nyní.

Kolektivní vyjednávání letos probíhalo bez větších sporů. Zatímco v minulém roce odboráři hrozili stávkou a vybojovali si pro rok 2018 růst mezd o 12 procent, letos přistoupili brzy na kompromis. "Neprovokujeme tu sílu, která v odborech je. Snažíme se vést konzervativní jednání a dosáhnout slušného výsledku. Růst mezd bude nižší než loni, ale v rámci Česka to bude dobré," řekl HN v průběhu vyjednání odborový předseda Jaroslav Povšík.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru