Obchodníci v Mladé Boleslavi budou mít bohatý květen. Blíží se totiž termín, kdy tamní automobilka Škoda Auto vyplatí svým zaměstnancům odměny, na kterých se dohodla s odbory v rámci kolektivního vyjednávání. To se zpravidla okamžitě projeví na tržbách mladoboleslavských obchodů a restaurací, ve kterých škodováčtí pracovníci nakupují. Letos automobilka všem svým tarifním zaměstnancům vyplatí mimořádný bonus ve výši 65 tisíc korun. Peníze odešle 9. května.

Bonus oproti loňskému roku vzrostl o pět tisíc, a to navzdory tomu, že nekonsolidovaný zisk Škodě loni po zdanění klesl o devět procent na 28,89 miliardy korun. Spolu se zmíněným bonusem se zaměstnanci v květnu dočkají také vyšší výplaty. Automobilka se zavázala, že od 1. dubna zvedne tarifní mzdy o 2500 korun měsíčně. Díky zvýšení tarifů poroste například také osobní ohodnocení, které se z tarifní mzdy vypočítává. V průměru by to mělo být o 380 korun. Vyšší bude také odměna za směny navíc, za noční směnu z pátku na sobotu dostanou zaměstnanci o sto korun více, celkem tedy 1400 korun, za sobotní a ranní směnu dostanou 1500 korun, opět o 100 korun více, než to bylo nyní.

Kolektivní vyjednávání letos probíhalo bez větších sporů. Zatímco v minulém roce odboráři hrozili stávkou a vybojovali si pro rok 2018 růst mezd o 12 procent, letos přistoupili brzy na kompromis. "Neprovokujeme tu sílu, která v odborech je. Snažíme se vést konzervativní jednání a dosáhnout slušného výsledku. Růst mezd bude nižší než loni, ale v rámci Česka to bude dobré," řekl HN v průběhu vyjednání odborový předseda Jaroslav Povšík.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.