Česko je podle nejnovější studie společnosti Cushman & Wakefield nejen atraktivní destinací pro rozšiřování či stěhování provozů globálních výrobců, ale také vůbec nejlepším regionem pro výrobu v Evropě.

Na výsluní se dostalo především díky minimálním rizikům pro zahraniční investory a strategické poloze, která umožňuje přístup na hlavní evropské trhy.

"Přestože Česká republika zdaleka nepatří mezi nejlevnější země z hlediska výrobního průmyslu, kde se hodnotí nejen mzdy tuzemské pracovní síly, ale také ceny energií, průmyslové výstavby a administrativních poplatků, je vyhodnocena jako nejlepší destinace pro výrobu v Evropě, a to hlavně díky vysoké bezpečnosti, relativní politické stabilitě v porovnání se svými sousedy na východ Evropy a ekonomické a korporátní stabilitě," řekl Ferdinand Hlobil, vedoucí týmu pronájmu průmyslových ploch ve střední a východní Evropě v Cushman & Wakefield.

Centrem světové produkce přesto zůstává jihovýchodní Asie hlavně díky tomu, že tamní vlády podporují zavádění nových technologií. Čína, Malajsie, Vietnam, Indonésie, Indie či Thajsko jsou navíc zeměmi, které mají nízké provozní náklady včetně těch mzdových.

Společnost Cushman & Wakefield zhodnotila 48 světových ekonomik a klasifikovala je podle 20 proměnných, z nichž vycházejí tři vážené žebříčky posuzující podmínky, náklady a rizika pro výrobu. Vycházela přitom z dat, která získala například od Světové banky, Konference OSN o obchodu a rozvoji nebo analytické skupiny Oxford Economics.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru