Čistý zisk ropné společnosti Shell v prvním čtvrtletí klesl o dvě procenta na 5,43 miliardy dolarů (124,3 miliardy korun). Překonal však odhady analytiků díky zkapalněnému zemnímu plynu (LNG) a vyšším příjmům z obchodování. Vyplývá to z údajů, které firma zveřejnila ve čtvrtek.

Výsledky nezahrnují mimořádné položky a změnu hodnoty zásob. Analytici čekali zisk 4,54 miliardy dolarů. Pokles zisku Shellu je také výrazně nižší než u konkurenčních firem Exxon Mobil, Chevron a BP, které zaznamenaly výrazný propad kvůli nižším cenám ropy a plynu a nižším maržím u rafinovaných produktů.

Zisk Shellu rovněž stáhly dolů hlavně nižší marže v divizi chemikálií a rafinace a nižší ceny ropy, ale i nižší daňové dobropisy. Naopak příznivý vliv mělo zvýšení cen LNG a plynu ve srovnání se stejným obdobím loni.

Příjmy klesly o 6,2 procenta na 83,74 miliardy dolarů. Těžba se snížila o dvě procenta na 3,8 milionu barelů ropného ekvivalentu denně, z toho těžba plynu se propadla o 12 procent.

Firma loni spustila program zpětného odkupu svých akcií. Nyní oznámila, že spouští čtvrtou fázi svého programu, v rámci které chce odkoupit akcie za 2,75 miliardy dolarů. Celkem má Shell v plánu nakoupit akcie za 25 miliard dolarů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru