Jak vypadal každodenní život lovců mamutů, kteří se na našem území vyskytovali před dvaceti až třiceti tisíci lety, zkoumají archeolog Martin Novák i paleoantropoložka Sandra Sázelová v brněnském Archeologickém ústavu, který spadá pod Akademii věd.

Proč se lovci mamutů vyskytovali zrovna na Moravě?

Novák: Kultura gravettien, laické veřejnosti známá především jako kultura lovců mamutů, se v Evropě vyskytovala před dvaceti až třiceti tisíci lety, u nás byly významnými lokalitami Pavlov a Dolní Věstonice na jižní Moravě. Lovecko-sběračské skupiny se tehdy adaptovaly na příchod poslední doby ledové, která vyvrcholila zhruba před dvaceti tisíci lety, následkem čehož kultura gravettien jako taková zanikla.

Tato kultura měla obrovské geografické rozšíření - vyskytovala se od Portugalska po Ural. Jednotlivé komunity měly společnou technologii pro výrobu nástrojů, vyráběly i Venuše, které byly nalezeny nejen v Dolních Věstonicích nebo Pavlově, ale třeba i ve Francii, Rakousku, na Ukrajině. Bylo to jejich kulturní vyjádření. Ve střední Evropě se tato kultura projevovala tím, že se specializovala na lov velké stádní zvěře - sobů a mamutů. I proto se u nás vžil výraz lovci mamutů, a to také díky knize Lovci mamutů od Eduarda Štorcha. Morava sloužila jako migrační koridor stádovité zvěře ze severu na jih, a i proto bylo pro lovce výhodné tato zvířata zde lovit. Ti lidé ale byli nomádi, nezůstávali pouze na jednom místě.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak probíhal lov na mamuta?
  • Probíhal podobně, jako ho popisuje Eduard Štoch?
  • Víme, proč vyhynuli mamuti?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se