Mediální společnost Central European Media Enterprises (CME), která v České republice vlastní televizi Nova a další televizní stanice, v prvním čtvrtletí zvýšila provozní zisk před odpisy a amortizací (OIBDA) o 7,7 procenta na 38,1 milionu dolarů (874,7 milionu korun). Výsledek překonal očekávání analytiků a firma zlepšila výhled na celý rok. V České republice zisk OIBDA ale klesl, a to o 2,8 procenta na 14,95 milionu dolarů.

Analytici v anketě agentury Reuters očekávali v průměru zisk 35,8 milionu dolarů.

Čisté příjmy pak ve čtvrtletí klesly o 6,5 procenta na 146,6 milionu dolarů (3,4 miliardy korun). Důvodem je hlavně propad příjmů z televizní reklamy o deset procent. Bez zahrnutí vlivu kurzových změn se však příjmy zvýšily téměř o dvě procenta.

"Tento rok měl vynikající start, který překonal naše předchozí očekávání do té míry, že zvyšujeme výhled na rok 2019," uvedl v prohlášení jeden z generálních ředitelů Michael Del Nin. Dodal, že výsledky patří k nejlepším za první čtvrtletí v historii firmy. Upozornil, že zisková marže je nejvyšší za více než deset let a že OIBDA na srovnatelném základě vzrostl o 18 procent.

Čisté příjmy v České republice klesly o 2,4 procenta na 50,3 milionu dolarů. Bez zahrnutí vlivu změn směnných kurzů však stouply o 6,4 procenta a OIBDA o 6,1 procenta.

Součástí CME v Česku je společnost CET 21, která je držitelem licencí na vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Nova 2, Nova Action, Nova Gold a Nova International.

CME kromě České republiky působí také v Bulharsku, Rumunsku, na Slovensku a ve Slovinsku. Kromě Česka se loni zisk OIBDA snížil také v Rumunsku, ve zbývajících zemích se naopak zvýšil. Příjmy klesly ve všech zemích vyjma Slovinska.

CME v březnu oznámila, že zahájila přezkum svých strategických možností, včetně možného prodeje celé společnosti nebo její části.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru