Petr Skondrojanis od 14 let bojuje se systémem. Začínal jako mladý anarchista v Řecku, kam se na začátku šesté třídy přestěhoval s rodiči z Česka. Dodnes má schovanou fotku z aténských novin, kde hází zápalnou lahev na jedno z ministerstev. V 15 letech navíc odešel z domova a nějakou dobu žil na ulici.

Dnes v Česku vede projekt Cocuma, představující firemní kulturu různých společností. Protest v krvi má ale i nadále. "Pořád jsem anarchista, akorát teď bořím přístup firem, které berou své lidi jen jako zdroje. Zároveň jsem stále na ulici, nedělám nic od stolu, ale žiju přímo ve firmách. Za posledních dva a půl roku jsem udělal přes 2800 hodin rozhovorů asi v 80 podnicích," líčí 43letý HR expert.

Jak se z anarchisty stane personalista?

V 17 letech jsem se vrátil s rodiči do Česka. Nechtělo se mi, a tak jsem cíleně propadl ze všech předmětů včetně tělocviku. A doufal jsem, že mě žádná česká škola nepřijme. Řecké známkování funguje tak, že od 0 do 10 propadáte a od 10 do 20 máte jedničky až čtyřky. Jenže rodiče mé pětky kreativně přeložili jako dvojky a trojky, takže mě vzali na Akademické gymnázium Štěpánská. To bylo peklo, protože se znalostmi z řecké školy jsem neměl šanci spolužáky dohnat. A tak jsem radši pracoval. Ráno jsem chodil do školy, odpoledne jsem dělal piercing v tetovacím studiu a v noci pracoval na baru. Pak jsem se dvě hodiny vyspal na lavici v baru a šel do školy. A v tom baru jsem se seznámil s vyhazovačem, který otevřel jednu z prvních brigádnických agentur u nás. Začal jsem u něj pracovat, a tak jsem se dostal k HR.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč je podle Petra Skondrojanise Česko v HR 10 let pozadu?
  • Jak by podle něj měla vypadat dobrá firemní kultura?
  • A jsou naopak v Česku firmy, které se o své zaměstnance starají dobře?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se