Zakladatel a šéf automobilky Tesla Elon Musk se dohodl s americkou Komisí pro cenné papíry a burzy (SEC) na pravidlech, jak může na Twitteru komentovat finanční situaci firmy. Ujednání ještě musí potvrdit soud, informovala agentura Reuters. Musk svými nepřesnými či nepravdivými tweety o Tesle v minulosti vyvolal na akciových trzích rozruch, čímž podle burzovní komise poškodil investory. Za to už dostal mnohamilionovou pokutu.

Burzovní komise Muska obvinila z pohrdání soudem, protože podle ní porušil loňskou dohodu o urovnání žaloby. Soud, který případ řešil, ale tento měsíc obě znesvářené strany vyzval, aby se pokusily dosáhnout dohody. To se podle nyní zveřejněných informací podařilo.

Na základě nové dohody Musk nebude na Twitteru bez souhlasu právního týmu Tesly psát o finanční situaci automobilky. Rovněž nebude tweetovat o možných akvizicích a připravovaných obchodních plánech, nebude zveřejňovat žádná čísla o výrobě a prodeji, která se liší od oficiálních údajů Tesly, a nebude informovat ani o dosud neveřejných nálezech regulačních úřadů.

Musk se už dříve zavázal, že nebude na Twitteru zveřejňovat informace s možným dopadem na akciový trh, pokud nejprve nedostane souhlas hlavního právníka Tesly. Podle burzovní komise tento závazek ale v minulosti porušil, když zveřejnil tweet o předpokládaném objemu výroby Tesly v letošním roce.

Loni v srpnu Musk překvapil finanční trhy, když na svém twitterovém účtu napsal, že uvažuje o převzetí Tesly a stažení akcií z veřejného obchodování. Dodal, že má pro svůj záměr zajištěno financování a že by za akcie podniku nabídl částku výrazně převyšující jejich tehdejší tržní hodnotu. Akcie Tesly v reakci na to výrazně zpevnily. Později ale Musk uvedl, že s potenciálními investory stále jedná a že zatím žádná dohoda uzavřena nebyla. Akcie pak zamířily prudce dolů. Investoři, kteří je nakoupili po Muskově prvním tweetu, tak mohli mít vysokou ztrátu.

Související

Burzovní komise následně podala žalobu, ve které uvedla, že výrok o převzetí Tesly a stažení akcií z burzy neměl reálný základ, byl nepravdivý a zavádějící, vedl k chaosu na akciovém trhu a poškodil investory. Krátce nato se komise s Teslou a Muskem dohodla na urovnání obvinění. Tesla a Musk museli každý zaplatit 20 milionů dolarů (přes 450 milionů Kč) a Musk byl mimo jiné nucen přistoupit na to, že alespoň na tři roky odstoupí z funkce předsedy správní rady Tesly. Výkonným ředitelem ale směl zůstat.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru