Míra zapojení robotů do průmyslu narůstá – podle Mezinárodní federace robotiky (IFR) má celkový počet robotů do roku 2020 globálně dojít ke třem milionům. 

Téměř polovina pracovních míst by proto kvůli automatizaci a robotizaci mohla být zrušena či radikálně přetvořena, a to už během příštích dvou desetiletí, varuje Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Ředitel pro záležitosti zaměstnanosti, práce a sociálních věcí OECD Stefano Scarpetta k tomu poznamenal, že tempo změn bude "překvapující".

Zpráva OECD je zatím nejnovějším varováním vládám o rizicích ve vyspělých ekonomikách, která pokračují po nárůstu podpory populistických politiků. Ukazuje, že politici se musí na nastávající změny připravit, jinak hrozí průměrně zánik až 14 procentům pracovních míst. Nejvíce ohroženo je přitom Slovensko, u něhož by v současné chvíli zaniklo až 33,6 procenta pozic. Naopak nejlépe je připraveno Norsko, kde totéž hrozí jen 5,7 procenta míst. 

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.