Zástupci Bank of China a společnosti CITIC ve čtvrtek podepsali memorandum o investicích v Česku. Podle Vratislava Mynáře, kancléře českého prezidenta, by měly v příštích dvou letech dosáhnout jedné miliardy dolarů (asi 23,1 miliardy korun). Bank of China bude podle něj garantovat finance umožňující investice prostřednictvím CITIC Europe v Česku.

"Bude to fond, který bude společně spravován společností CITIC ve prospěch Česka. Budou to peníze, které budou alokovány z Bank of China a částečně CITIC," řekl.

V přítomnosti prezidenta Miloše Zemana bylo zároveň podepsáno memorandum mezi Bank of China a Hospodářskou komorou ČR. Banka v něm podle prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého slibuje českým firmám úvěrový rámec až dvě miliardy dolarů (asi 46,2 miliardy korun). Předpokladem podle něj je, že na české straně budou k dispozici "dobré projekty, které splní bankovní parametry Bank of China". Podmínkou projektů zároveň má být to, že budou mít dopad na česko-čínské vztahy.

"Ať z hlediska česko-čínských investic k nám, nebo naopak z hlediska potenciálních investic do Číny, případně na třetích trzích anebo i z hlediska financování obchodu," poznamenal Dlouhý. Podepsaný dokument označil za deklaraci, protože nikdo nemůže banku donutit úvěry poskytovat. Záležet podle něj proto nyní bude na českých a čínských podnikatelích.

V sídle Bank of China bylo podepsáno také memorandum o porozumění mezi touto bankou a českou firmou Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. "V partnerství se silnými čínskými bankami vidíme příležitost, jak do Evropy přivézt zajímavé investice do moderní energetiky," řekl generální ředitel Sev.en Energy Luboš Pavlas.

Zeman, jenž je v prezidentské funkci na již páté návštěvě Číny, se večer zúčastní recepce na české ambasádě, na které bude zahájena oslava 70. výročí navázání česko-čínských diplomatických styků. Hlavním cílem Zemanovy cesty do Pekingu je účast na konferenci věnované projektu Nové hedvábné stezky, která by měla mimo jiné dopravně propojit Čínu s evropskými i asijskými zeměmi. Na programu má v neděli setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.

HN se nedávno podívaly na to, jak to po třech letech vypadá se slibovanými smlouvami za 240 miliard, při jejichž podpisu byl přítomen jak prezident Zeman, tak jeho čínský protějšek Si Ťing-pching. Ukazuje se, že ve velké většině se slibované investice neuskutečnily, či se uskutečnily pouze částečně. Nezdar investic již dříve kritizoval premiér Andrej Babiš. Zklamání z výše investic vyjádřil minulý týden v rozhovoru s čínskou televizí CCTV i sám Zeman.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • V další části textu je přehled bývalých dohodnutých investic s informací, zda se uskutečnily, nebo nikoliv.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se