Američané podle serveru Quartz testují nový systém prohlídky pasažérů na letištích. Jedná se o kameru, která dokáže odhalit jakýkoliv předmět - kov, plast, keramiku, gel, tekutinu, prášek nebo papír - schovaný v oblečení na vzdálenost tří až deseti metrů. Brzy se však zjistilo, že tato nová technologie představuje riziko pro soukromí pasažérů. Výrobce nyní pracuje na "vylepšení softwaru s ohledem na soukromí", detaily však neposkytl. Výrobcem je podle serveru Quartz firma ThruVision z Virginie, systém se jmenuje TAC.

Problematické je to, že grafické uživatelské rozhraní (GUI) nemá žádný adekvátní "filtr". Software tak při prohlídce nezakryje choulostivé části těla, které je tak možné vidět na monitoru. "Čím vyšší rozlišení, tím větší problém," řekl serveru Quartz Jay Stanley, analytik ACLU. "Může se stejně tak jednat o pohlavní orgán jako o kolostomický sáček," dodal.

Úřad pro bezpečnost v přepravě (TSA) nečelí problémům se soukromím poprvé. Mezi roky 2007 až 2013 používal skener, který Americká unie občanských svobod (ACLU) přirovnala k virtuálnímu svléknutí, díky němuž měl TSA získat jako vedlejší produkt sken fotografie genitálií, prsou a hýždí pasažérů. ACLU také kvůli tomuto skeneru podala na TSA žalobu.

Tehdejší prezident Barack Obama se těchto skenerů zastával a tvrdil, že jsou nezbytné pro zamezení teroristickým útokům, po velikému odporu od veřejnosti byly však tyto skenery nahrazeny novými, méně invazivními.

vLlum

Kamery ThruVision permanentně přidělané na zdi nebo na stropě dokážou předčasně a diskrétně ochranku varovat před skrytou zbraní nebo výbušninou. Zdroj: ThruVision

TSA na tento nový systém hodně sází. V objednávce, kterou má k dispozici server Quartz, je systém označen jako klíčový pro snahu TSA o urychlení letištních kontrol. Bez odstranění současných problémů však nelze tento systém testovat v provozu. Podle experta na soukromí Bruce Schneiera však není jisté, zda by případná oprava dokázala problémy odstranit.