Indická letecká společnost Jet Airways se kvůli nedostatku financí rozhodla pozastavit všechny své lety. Doufá ale, že provoz co nejdříve obnoví. Jet Airways kdysi byla největší soukromou leteckou společností v Indii. Když byla na vrcholu, provozovala přes 120 letadel a denně uskutečnila více než 600 letů, informovala ve středu agentura Reuters.

Podnik dluží bankám zhruba 1,2 miliardy dolarů (přes 27 miliard korun). V uplynulých týdnech však byla firma, která má zhruba 16 tisíc zaměstnanců, nucena v důsledku finančních potíží stovky letů zrušit a ukončit veškeré mezinárodní linky. Tento týden už podle agentury AP provozovala pouze sedm letadel na domácích linkách.

Firma se dostala pod tlak kvůli ostré konkurenci ze strany nízkonákladových přepravců, růstu cen ropy, vysokých daní na pohonné hmoty a slabého kurzu indické rupie.

"Protože není na obzoru žádná finanční podpora od věřitelů či z jiného zdroje, nebudou aerolinky schopny platit za pohonné hmoty či další zásadní služby pro udržení provozu. V důsledku toho je Jet Airways s okamžitou platností nucena zrušit všechny své mezinárodní a domácí lety. Poslední let se uskuteční dnes," uvedla firma ve středečním tiskovém prohlášení.

Související